Tá rakovina každodenná

Autor: Petra Ratajová | 23.6.2014 o 9:00 | (upravené 11.6.2015 o 15:42) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  1483x

Pri slove rakovina sa väčšina ľudí zľakne, respektíve, pred takouto chorobou máme rešpekt. Nie je sa čo čudovať. Je na každom kroku, čím ďalej, tým viac ľudí ju má.

Ak sa mi podarí prežiť tento život bez nej, budem skákať od radosti. Človek v mojom veku by sa mal ai zaujímať o iné veci a tešiť sa zo života, ale mne to s tou rakovinou nedá pokoj a čím ďalej, tým viac o nej čítam a snažím sa žiť tak, aby ma nedostala. Ale už sa jej tak nebojím, lebo som sa dostala k niečomu, čo ju naozaj zabíja a veruže to nie je chemoterapia. Nádej, ktorú som stratila, tak žije znovu.

Mám tridsať rokov. Už toľko, veru. Keď som skončila univerzitu v Anglicku v roku 2007, že rakovina sa stane mojím tieňom a možno aj poslaním. Mala som iba dvadsaťštyri rokov a už som myslela len na ňu. Je to v každom prípade choroba, ktorú by som nikomu nepriala.

Táto choroba si vyslúžila môj záujem, keď som začala pracovať ako asistentka v právnickej firme, kde mojou prácou bola medicínska nedbanlivosť. A ako to s touto potvorskou chorobou chodí, častokrát sa na ňu príde neskoro a preto sme mali tých prípadov veľmi veľa. Každý týždeň som riešila aspoň tri prípady rakoviny a z toho som sa zbláznila, keďže som denne čítala odborné články v tejto oblasti a samozrejme boli pri tom aj obrázky.

Ale nezbláznila som sa úplne, len čiastočne. Človek, nech je akokoľvek tvrdý a hrdinský, príbehy, ktoré som riešila boli silné aj pre mňa. Poďme teraz k veci. Nebudem tu rozprávať o mojej bývalej robote, ale odvtedy sa vo mne všetko zmenilo. Môj pohľad na ľudí a svet okolo seba. Povedala by som, že som viac tolerantná a empatická. Pri každej ťažkej chvíli si spomeniem na tých,čo tu už nie sú a uvedomím si, že život treba žiť, lebo je krehký a každý deň môže byť tým posledným.

Považujem sa za človeka racionálneho, ktorý má svoj vlastný úsudok a nedá sa len tak oklamať druhými. Ako právnik nemôžem predsa veriť veciam, ktoré nie sú dokázané na papieri a predsa.

Bol rok 2009 a my sme žili v Austrálii už skoro desať mesiacov. A tá diagnóza prišla. Priateľova mama nám oznámila tú strašnú novinu. Rakovina pľúc. Ach jaj, pomyslela som si, keďže takýchto prípadov sme mali v kancelárii dosť. A ani jeden neskončil pozitívne pre pacienta, takže som bola skeptická.

Nebudem tu rozoberať podrobnosti, lebo tento článok nie je o tom. Žila päť a pol roka s touto diagnózou a žila by ďalej, keby neprestala brať to, z čoho sa svet medikov smeje a nazýva to šarlatánstvom. Osobne by som tiež patrila do tejto skupiny skeptikov, keby som to nezažila na vlastnej koži.

Bežná chemoterapia nezaberala. Brala drahe orálne tabletky. Najprv zaberali krásne, ale po zhruba troch rokoch rakovina začala vyhrávať. Diagnóza bola metastázy na mozgu. Toto nikto nechce počuť. To bol koniec. A predsa nie.

V septembri bola diagnóza potvrdená a v decembri sme leteli na Slovensko, tentokrát už z Anglicka, aby sme ju ešte stihli pozrieť, lebo bolo zle. Vyzdvihli sme ju z nemocnice, doktori nemysleli, že sa dožije vianoc. Teta už nemohla sama ani chodiť, povedala mi, že sa jej točí hlava, odpadávala. Vidieť človeka takto odchádzať je silný celoživotný negatívny zážitok.

V nemocnici stretla svojho anjela strážneho. Iná pacientka na onkologickom oddelení jej poradila produkt, ktorý ju mal zachrániť. No je ťažké zachraňovať človeka v takom štádiu. Je to vôbec možné?

Prestala brať chemoterapiu, lebo jej bolo veľmi zle. Začala s týmto produktom. Bola som skeptická, ale človek za pokus nič nedá. Odchádzala som do Anglicka zdesená. Čakala som to najhorsie. Teta ale bojovala, podstivo to pila niekoľkokrát denne a aj sa v tom kúpala. Po troch týžňoch stále žila. Super. Po mesiaci tiež a aj o tri a už znovu chodila sama do obchodu,predtým už nebola schopná. Cudzí ľudia ani nevedeli, že akú ťažkú diagnózu má. Kašľala, ponúkali jej cigarety. Nikdy nefajčila.

Po dvoch mesiacoch znovu pozerala televízor, neodpadávala, mala sa relativne dobre. Chodila si vybaviť záležitosti po úradoch a sama. To bol obrat. Malý zázrak. Chemoterapiu nebrala.

Bola na testoch. Krvné testy zlepšené o 50% a MRI/CT mozgu ukázal zmenšenie nadorov o jeden až dva centimetre. Ukázala mi skan pľúc. Neoperovaná strana oveľa čistejšia ako na predošlom snímku. Lekári netušili, ako je to možné. Ľutovali, že vysadili chemoterapiu.

Znovu jej ju nasadili. Prestala brať túto zázračnú vodičku, lebo sa cítila relatívne dobre a vodička jej sušila hrdlo. Diagnóza. Smrť. O rok neskôr. Už sa to nedalo zvrátiť, lebo telo sa dostalo do takého štádia, kedy už ani zázračnú vodičku nedokázalo akceptovať. Je mi to ľúto. Mladý človek, ktorý nikdy nefajčil, si nezaslúžil takto zomrieť.

Možno sa to malo stať. Inak by sme nikdy neprišli na tento produkt. Je to akési dedičstvo, ktoré budem posúvať ďalej. Rakoviny sa už nebojím, mám iba rešpekt. Zrodila sa vo mne nádej, ktorú som predtým nemala. Som človek racionálny, na šarlatánov neverím. A predsa. Život mi ukázal, že sa dá aj inak, ako nám biele plášte radia. Život treba žiť podľa seba. Nádej umiera posledná.

Ešte dodám pre nevercov, že sa jednalo o Stage 4 adenokarcinóm pľúc s metastázami na mozgu. Pri takejto diagnóze sa pacient nedožíva zvyčajne dlhšie ako jeden až tri mesiace. V tomto prípade pacient žil od diagnózy ešte ďalších pätnásť mesiacov.

Takto si užila svoje krásne vnučky dlhšie a zvládla aj kočíkovanie, čo bol veľký pokrok oproti tomu, čo sa dialo pred braním tejto vodičky. Som rada, že čím ďalej, tým viac ľudí o tomto produkte vie. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť aj naproti odporcom a skeptikom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?