Boháči na podpore v Anglicku

Autor: Petra Ratajová | 14.7.2014 o 7:00 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  4192x

Bežného Slováka by možno ani nenapadlo, že môže byť aj na podpore a zároveň mať aj dosť peňazí na pekný život. Na Slovensku to asi možné nie je, ale v Anglicku áno.

Rok a štvrť som pracovala v jednej neziskovej organizácii, kde sme sa venovali podporám, dlhom a rôznym iným aj právnym náležitostiam. Práca ma bavila, lebo každý môj pracovný deň som strávila s klientmi z celého sveta, zahŕňajúc aj Angličanov.

Poďme si rozobrať podpory a rôzne skupiny ľudí. V Anglicku sa oplatí mať veľa detí a byť doma na podpore, pokiaľ  aspoň jeden z rodičov zarába, ale nesmie zarábať veľa, lebo potom podpora ide samozrejme dole. Ak zarába minimálnu mesačnú mzdu, čo v čistom vyjde možno osemsto alebo deväťsto libier, tak sa matke s deťmi doma oplatí byť. Dokonca nemusíte mať ani desať detí. Dostanete navyše aj päťsto až sedemsto libier.

Čím viac detí máte, tým viac podpory dostanete. Napríklad pri kalkulácii minimálnej mzdy a ôsmych deťoch, môžete dostať až tridsaťtisíc libier ročne.  Niektorí nemusia robiť vôbec.

Slobodné mamičky s deťmi do päť rokov sa tiež nemajú najhoršie. Určite lepšie ako na Slovensku. Štát zaplatí celý nájom domu alebo bytu podľa veľkosti rodiny. Mamička dostane aj podporu navyše a samozrejme veľa prídavkov na deti. Bez problémov z toho vyžije, pokiaľ peniazmi nerozhadzuje.  Hovoríme o sume sedemsto a viac libier mesačne, podľa počtu detí. Je to skoro vždy tak, že sa jej oplatí ostať doma s deťmi viac, ako ísť do práce.

Mnohým našim klientom sme vypočítali, že sa im viac oplatilo ostať doma na podpore, ako ísť robiť. Napríklad si spomínam na pána, ktorý mal rok a niečo do dôchodku a zistili sme, že doma na podpore a predčasnom dôchodku by bol na tom len o dvadsať libier horšie a nemusel by zbytočne dvadsať kilometrov cestovať do práce autom.

Na druhej strane, nie každému sa byť doma oplatí. Podľa mojich výpočtov na tom boli najhoršie pracujúce rodiny s priemerným zárobkom medzi osemnásť a tridsať tisíc libier ročne.  V tomto prípade rodina s deťmi nemá nárok skoro na nič, akurát tak detské prídavky, čo nie je veľa.

Dôchodcovia to tiež majú rôzne. Napríklad, niekedy je lepšie nič nevlastniť a mať skromný dôchodok, potom štát zaplatí nájom a iné poplatky a dôchodca dostane k štátnemu dôchodku ešte aj príspevky.  Ak žije v dome alebo byte vo vlastníctve štátu, respektíve domových združení, tak tieto združenia su ešte aj povinne platiť nutné úpravy a opravy domu alebo bytu. Horšia kombinácia môže nastať, ak dôchodca vlastní nehnuteľnosť, ale dôchodok ma aj tak skromný. Vtedy štát ubytovanie neprepláca a celkovo môže byť na tom dôchodca finančne horšie.

Mali sme jednu pani nad osemdesiat rokov a tá sa prišla poradiť ohľadom majetku, ktorý zdedila. Sestra jej zanechala desaťtisíc libier. Pani poberala aj príspevok na bývanie, bolo to v hodnote okolo sedemdesiat libier týždenne.  Mala skromný dôchodok a ešte zhruba šesťtisíc libier, čo si našetrila. Mala trošku smolu, lebo keby jej sestra zanechala len o tisíc libier menej, táto pani by príspevok na bývanie nestratila. Ale jedna tisícka rozhodla o tom, že o príspevok prišla a za ubytovanie musela platiť z toho dedičstva. Akonáhle by klesla pod šestnásťtisíc libier, už by mohla o príspevok požiadať znovu. Myslím, že toto je to posledné, s čím by sme sa chceli v takom veku trápiť. Pani nemohla peniaze zatajiť a ani minúť len tak, poprípade darovať. Aj na to je tu zákon a mohla by byť ešte aj trestne stíhaná. Samozrejme, sú legálne cestičky, ako ten príspevok nestratiť a náležite som jej tak poradila.

Pokiaľ má človek výborne platené zamestnanie, tak ho podpory nemusia vôbec zaujímať, lebo sa k nim aj tak nikdy nedostane, lebo sa to jednoducho pre výborne zarábajúcich neoplatí.

Predtým, ako tento článok ukončím, ešte spomeniem našich Rómov.

Viete, ako to robia, že sa tu majú dobre? Zaregistrujú sa na úrade ako živnostníci, častokrát v oblasti zberu šrotu, čo je v Anglicku povolená živnosť, a takto sa rýchlo dostanú k mnohým podporám. Výsledok je taký, že kým ja chodím pešo, mnohé rómske rodiny sa vyvážajú v luxusných autách. Ešte si k nám do kancelárie prídu aj po jedálny lístok v sume okolo päťdesiat libier, čiže jedlo dostanú zdarma, ktoré kúpia pracujúci a darujú charite. Geniálne, že?

V mojej dobrovoľníckej práci som sa naučila veľa. Neviem, koľko z toho využijem pre svoj prospech, ale určite sa mi niečo zíde a mnohé informácie som už aj využila pre seba alebo svojich známych. Nevenovala som sa len podporám, ale aj dlhom voči bankám a iným úžerníkom. Anglicko je dlhovým rajom.  Zákony sú nastavené tak ,akoby ich vymyslel sám Jánošík, ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?