Zrušenie povinného očkovania a odškodnenie poškodených

Autor: Petra Ratajová | 15.7.2014 o 9:02 | (upravené 11.6.2015 o 15:40) Karma článku: 12,10 | Prečítané:  4043x

Na Slovensku dve veľmi aktuálne témy, ale zdá sa, že slovenskí politici ešte nie sú psychicky pripravení na tieto zmeny, ktoré by si priali mnohí rodičia.

Myslím si, že sa zmien boja a preto majú rôzne výhovorky typu, že Slovensko bude zamorené osýpkami a určité menšiny budú prenášať skoro vymiznuté choroby na obyvateľstvo. Žijem v Anglicku, kde je očkovanie dobrovoľné a takisto sú tu zákony, ktoré zaručujú odškodnenie tým, ktorí boli očkovaním poškodení. Ako absolvent práva mám aké také skúsenosti v tejto oblasti a prístup do rôznych lekárskych a právnych databáz, týkajúcich sa rôznych prípadov, ktoré boli odškodnené. Ako matka dvoch malých detí, ma samozrejme táto téma zaujíma.

Preberme si najskôr zákon o odškodnení. Na Slovensku ešte nič také nemáme a nečudujem sa, že sa do toho nikto nehrnie. Bola by to ďalšia finančná záťaž pre štát, lebo takéto prípady stoja veľa peňazí aj v zahraničí. Samozrejme, nie je to fér, keď je rodič donútený dať dieťa očkovať, ale následky potom nesie sám. Ešte sa mu do očí vysmejú, že dané poškodenie nebolo spôsobené očkovaním. To vie nahnevať a dieťaťu to zdravie, alebo život nevráti.

Bohužiaľ, síce máme zákon v Anglicku, ktorý kompenzuje poškodených vakcínami, je to neskutočne ťažké a drahé dokázať. Na jednej strane máme zákon, ale na druhej, si rodič nemôže dovoliť právnu pomoc, a ísť do prípadu na vlastnú päsť sa neodporúča. Nielen preto, že rodičovi zvyčajne chýba právna a aj lekárska odbornosť, ale je tu vždy riziko, že ak spor prehráte, budete musieť zaplatiť súdne trovy a to môžu byť obrovské peniaze. Takže, mať taký zákon, nie je až taká výhra, ako si možno niektorí rodičia myslia. Preto aj tu v Anglicku, veľa rodičov zostane bez odškodnenia.

Bežný autista nemá veľké šance ani tu, pretože výskum nepreukázal, že by očkovanie spôsobilo túto poruchu. Na mojom osobnom názore nezáleží, pretože sudca sa bude musieť rozhodnúť na základe vedeckých poznatkov, ktoré sú mu predložené expertom v danej oblasti medicíny. Šancu na úspech majú hlavne tí, ktorým sa pridružila aj iná komplikácia, napríklad zápal mozgových blán. Ale aká je to potom výhra, keď zo zdravého dieťaťa, rodičovi zostane kompletne postihnuté.

Je mnoho vecí , ktoré môžu byť pravdou, ale právne sa to nedá dokázať, keďže sa musíme opierať o vedu a výskum. Nemôžeme si nič domýšľať,  a preto veľa poškodení vakcínami nedokážeme dokázať, aj keď to môže byť pravda.

Napríklad náhle úmrtie dojčaťa. Nie je dokázané, že to spôsobuje očkovanie, aj keď možno nájdete na letákoch k vakcínam aj tento nežiadúci účinok. Je to tam na to, aby sa chránili farmaceutické spoločnosti proti právnej zodpovednosti.  Vôbec nezáleží na tom, že dieťa umrelo do niekoľkých hodín po očkovaní. Je to jednoducho veľmi ťažké dokázať a farmaceutické spoločnosti to vedia.

Je pravda, že keby takýto zákon prišiel do platnosti, farmaceutické spoločnosti pôsobiace na Slovensku by museli byť na pozore. Ale nemyslím si, že by došlo k obrovským finančným odškodneniam, pretože mnohé poškodenia sú momentálne nedokázateľné a odškodnení by boli len tí, čo by na spory mali peniaze a musela by tam byť silné dôkazy založené na evidencii a vedeckých poznatkoch. Takže zase sme skončili pri tej vede a výskume. Je to začarovaný kruh, aspoň nateraz.

Pozrime sa teraz na povinné očkovanie. Slováci sú jednak dosť konzervatívni a jednak nemajú radi zmenu a hlavne, keď je niečo zaužívané už roky. Kedysi som si myslela to isté, ale názor som už dávno zmenila. Možno preto, že mám dve deti a nechcela by som, aby sa im niečo zlé stalo.

Je naozaj nutné, aby bolo na Slovensku očkovanie povinné? Pravdepodobne je to tak preto, lebo sa naši kompetentní boja, žeby každý z nás prestal očkovať a začali by sme umierať jeden po druhom. V Anglicku, kde žijem, je očkovanie nepovinné.  Myslíte si, že tu nikto neočkuje, lebo je to tu nepovinné? Určite to tak nie je.

Aj v Anglicku sa veľa očkuje a dokonca viac, ako na Slovensku. Ľudia nepotrebujú príkaz od štátu, aby očkovali. Samozrejme, je tu dosť rodičov, ktorí neočkujú. Problematická je hlavne vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Záleží na oblasti, niekde nie je zaočkovanosť ani sedemdesiat percent a predsa ľudia neumierajú a choroby sú pod kontrolou.

Pozrela som sa do štatistík Anglicka a Walesu. Napríklad, v Anglicku žije zhruba päťdesiat miliónov ľudí.  Na celom Slovensku je to iba niečo cez päť miliónov. V roku 2012 sme tu mali 2030 prípadov osýpok, 2564 prípadov mumpsu a 65 prípadov ružienky. V roku 2013 to bolo 1843 osýpok, 4035 prípadov mumpsu a 12 prípadov ružienky. Na taký obrovský počet obyvateľov a obrovskú migráciu ľudí z celého sveta, to nie sú až také obrovské čísla. Takže ani to, že očkovanie tu nie je povinné neznamená, že ľudia preto dostávajú tieto choroby, ako na bežiacom páse a umierajú. Tým som chcela povedať to, že ľudia tu existujú bez problémov aj bez nutnosti povinného očkovania.

Pozrime sa na epidémiu osýpok vo Walese v rokoch 2012/2013. Zaočkovanosť bola v tomto období vakcínou MMR zhruba deväťdesiat percent jednou dávkou a iba osemdesiatdva percent dvomi dávkami. Vo Walese žije zhruba tri milión ľudí. Z toho sa nakazilo osýpkami okolo tisícdvesto ľudí. Osemdesiatosem navštívilo nemocnicu a iba jedna osoba vo veku dvadsaťpäť rokov zomrela na zápal pľúc, ktorý bol spôsobený vírusom osýpok.  

Mladý muž, ktorý zomrel na komplikácie, navštívil svojho obvodného lekára, v tom období už mal na tele vyrážky. Doktor mu predpísal paracetamol a poslal ho domov. Tento muž nebol očkovaný a lekára nenapadlo, že by to mohli byť osýpky. Takže podľa môjho názoru, tento muž nezomrel ani tak na osýpky, ako na to, že lekár bol voči pacientovi nedbanlivý a stanovil nesprávnu diagnózu. Okrem toho podľa lekárskej správy bol tento mladý muž podvyživený, takže aj to sa podieľalo na tom, že vírusu osýpok sa neubránil.  Nemusím pripomínať, že koľko ľudí zomrie práve kvôli nesprávne stanovenej diagnóze a nesprávne podaných liekoch. To lekárska komunita akceptuje ako menšie zlo, ale keď jeden človek zomrie na osýpky z tisíc, to už nie? Je to podľa mňa veľmi divný meter, ale s tým si asi nepomôžem.

Na počet infikovaných ľudí iba jeden mŕtvy, nie je až taký zlý výsledok. Znie to hrozne, ale vidíte, že ľudia bez povinného očkovania nehynú v našich zemepisných podmienkach jeden po druhom. Momentálna situácia vo Walese je taká, že očkovanosť voči osýpkam, mumpsu a ružienke stúpla v roku 2014 nad deväťdesiatpäť percent. Nebolo to prikázané zákonom, a ani tu nikto nie je potrestaný pokutami. A predsa, ľudia ktorí sa chcú, tak sa očkujú.

V oblasti, kde žijeme my, je zaočkovanosť detí v predškolskom veku medzi osemdesiatpäť a deväťdesiatpäť percent. Žiadne epidémie sme tu nemali, pokiaľ dvadsaťsedem nakazených mumpsom neberiete ako epidémiu.

Myslím, že kompetentných na Slovensku ovláda strach zbytočne. Alebo je za tým niečo iné, ako strach o zdravie slovenského národa?

Môj názor na povinné očkovanie je takýto. Ak by sa na Slovensku zrušilo, preočkovanosť by určite klesla. Ľudia, ktorí neočkujú už teraz, nebudú očkovať ani potom, takže tých môžeme vynechať. Netrúfnem si hádať čísla, ale určite prestanú očkovať aj tí rodičia, ktorí teraz musia, lebo nemajú na pokutu. Pri viacerých deťoch to môže byť slušná suma.

Osobne si nemyslím, že nastane situácia, kde nikto nebude očkovať. Nie je to tak ani v krajinách, kde je očkovanie dobrovoľné. Jedna vakcína stratí popularitu určite, tak ako je to aj tu. Ale sami vidíte, že neumierame a mnohí anglickí rodičia očkujú proti všetkému, čo im je poskytnuté zadarmo. Nemusia byť za ich rozhodnutie stíhaní ani potrestaní. V konečnom dôsledku sú to ich deti a zodpovednosť za vlastné zdravie nesieme každý sám.

Hlavný problém, ktorý vidím ja, je ten, ako by sa k takémuto kroku postavili poisťovne. Štát by musel mať garanciu, že tie základné vakcíny by boli stále k dispozícii zadarmo. Lebo, ak by všetky nepovinné očkovania poisťovne spoplatnili, to by bol problém, pretože sa domnievam, že náklady na zdravotnú starostlivosť chorých by sa zvýšili.

Sú však aj krajiny, kde rodičov za neočkovanie detí trestajú inak, ako nutením pod hrozbou väzenia, alebo pokuty. Ale to už je na inú debatu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?