Tuberkulóza, alebo menšie zlo

Autor: Petra Ratajová | 23.7.2014 o 11:42 | (upravené 11.6.2015 o 15:47) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  623x

Nedalo mi nenapísať. Trápi ma to na duši už dlho, no a dnes prišiel deň D, kedy mám pocit, že tú tuberkulózu potrebujem dať zo seba von. Ako inak, ako cestou očkovania.

Pochopila som, že tu vôbec nešlo o moje dieťa, ale o bezpečnosť spoločnosti, v ktorej žijeme.

Moja druhá dcéra sa narodila v apríli tento rok. Nebola na svete ani 48 hodín a už ju chceli očkovať proti tubere. Keď ma volali, sestrička z tuberkulóznej Indie sa ma pýtala, či som Poľka. Dala som ju na pravú mieru, že Poľka nie som a nikdy som ani nebola. Som Slovenka, aj keď musím povedať, že nie celkom čistokrvná.

„No, musíme Vám bábätko očkovať proti tuberkulóze.“ povedala mi nadšene.

„To je zaujímavé, pretože na Slovensku už nemusíme mať toto očkovanie v novorodeneckom veku.“  odpovedala som jej na svoju obhajobu.

„My tu máme veľmi prísne kritéria, viete!“ upozornila ma hrdo.

Pomyslela som si, že tá isto nečíta stránky WHO.  (World Health Organisation)

Ako ideme po chodbe, vojdeme do miestnosti, kde bolo niekoľko pediatrov. Moja pediatrička bola staršia a dovolím si tvrdiť, že aj skúsená doktorka. Počas kontroly mojej dcéry mi hovorila, že či teda zaočkujeme proti tuberkulóze, lebo krajina, odkiaľ pochádzam, je v rizikovej skupine a nemocnica má povinnosť mi takéto očkovanie nanútiť. Pardón, odporučiť.

Pani doktorke som vysvetlila, že podľa WHO nie sme v rizikovej skupine, dokonca máme menšiu inciditu ako samotné Anglicko, respektíve Veľká Británia. Bola mimoriadne prekvapená, ale odvetila, že to je zvláštne, lebo ich tabuľky bývajú aktuálne. Snažila sa ma presviedčať, že v našom meste, kde máme zhruba 400 tisíc obyvateľov z celého sveta, je vysoký výskyt tuberkulózy.

„ Prídu vašu rodinu navštíviť príbuzní zo zahraničia?” snažila sa ma presvedčiť, že mi tuberu môžu dovliecť so sebou.

“ Viete, budem to musieť zaznačiť, že ste očkovanie odmietli“. odvetila.

“Bez problémov.” odpovedala som jej, cítiaca sa ako Xena, bojovnica.

Kontrola pokračovala ďalej. Pediatrička skontrolovala aj kĺbiky manuálne, a vtedy som jej povedala, že by som chcela odporučenie na kontrolu kĺbikov ultrazvukom, lebo v širšej rodine sa vyskytli problémy. Bežne to tu nerobia, preto sa musíte silou mocou drať, aby vás tam poslali. Ešte som jej nezabudla povedať, teda pochváliť sa, že u nás každé bábätko ide na takúto kontrolu. Keď počula slovo Slovakia, prestala dýchať. Napadlo ma neskôr, že to bolo preto, lebo si myslela, že som Poľka. A tí majú tých tuberkulóz viac ako Slovensko. Nevadí, mýliť sa je ľudské, ba dokonca až lekárske.

Akonáhle počula slovo Slovakia, nebolo treba očkovať. Dokonca, nebolo treba ani zapisovať, že som očkovanie odmietla. Už nevadilo, že naše mesto má vysoký výskyt tuberkulózy a moja dcéra by sa mohla nakaziť. Vidíte v tom logiku? Ja som si to najprv neuvedomila, ale už ma osvietilo.

Tu vôbec nešlo o moje dieťa. Ak by malo obrovské nežiadúce účinky po očkovaní proti tuberkulóze, bola by len číslo v štatistikách. Hlavné, o čo tu išlo, bola ochrana celej spoločnosti.

Odpustite mi ten sarkazmus. Je to teraz akési moderné. Aj takto vyzerá dobrovoľné očkovanie v Anglicku. A to sa nepovažujem za anti-vaxera.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?