Všeobecní lekári v Anglicku sú ako časovaná bomba

Autor: Petra Ratajová | 23.9.2014 o 1:00 | (upravené 11.6.2015 o 15:45) Karma článku: 8,61 | Prečítané:  2665x

dnešnej dobe čítam pomerne veľa sťažností na slovenských lekárov. Po desiatich rokoch strávených v zahraničí viac ako doma na Slovensku, môžem konštatovať, že v niečom majú ľudia pravdu.

Ale dnešný článok nebude o hanení našich lekárov, ale tých anglických. Netvrdím, že u nás je to perfektné, ale určite to nie je horšie ako tu v Anglicku.

Moje profesionálne pozadie ma trošku predisponuje k tomu, aby som lekárov nemala veľmi v láske. Poviem vám, že niekedy ani sama neviem, čo si mám o nich myslieť.  Ale jedno viem. Dokážem veľmi rýchlo rozoznať naozajstného profesionála od podpriemerného babráka.

Poďme teraz späť k téme. Anglické zdravotníctvo je všelijaké. Aj dobré, aj na figu. So všeobecnými lekármi dobré skúsenosti nemám, a bohužiaľ ani moja rodina a kamaráti. Lieky predpisujú podľa toho, čo im počítač vyhodí v systéme. Kde človek prestal dôverovať svojmu mozgu a začal používať na zistenie diagnózy stolový počítač, z toho nič dobré nevzíde.

Prípad číslo jedna

Pacientka A mala dlhodobé problémy s krčnými mandľami. Povedali by ste, že však mala ísť na krčné. Bohužiaľ, ani na desiaty pokus u všeobecného lekára neprešla, a na krčné sa za tri roky nedostala.  Každých šesť týždňov mala zapálenú ľavú mandľu. A do toho sa pridružila nádcha a kašeľ.  Lekár číslo jedna jej prvé tri  razy nedal nič. Keď sa pýtala, že by potrebovala na krčné, odbil ju, že nespĺňa kritériá. Keď pohrozila, že jedna mandľa vždy navrie, čo keď je to rakovina, doktor ju vysmial a odporučil psychiatra. Na to by jej tu potvrdenku dal, ale na krčné, to ani náhodou.

Pacientka sa nedala odbiť. Pri ďalšej epizóde si sama spravila výter hnisu z mandle. Doniesla ho doktorovi. Doktor na základe dôkazov a ohmatov hrdla, predpísal ústnu vodu. Dobre počujete. Verte mi, že z takých lekárov by každý potreboval psychiatra.

Na ďalší pokus pacientka skúsila iného lekára, ale ani tam nepochodila. Lekár pozrel do hrdla z diaľky pol metra a povedal, že všetko je v poriadku. Do večera bol na mandli zase hnis. Pacientka skončila pri alternatíve.

Prípad číslo dva

Pacientka B mala problém s alergiou. Mala plesnivý byt a stále bola chorá. V prírode stále kýchala a svrbel ju nos a oči. Išla k lekárovi, teraz už tretiemu, a ten odporučil kúpiť si antihistaminiká.

Ak sa problémy neustália, potom sa bude hľadať ďalšia príčina. Pacientka B odchádzala sklamaná, keďže nebola hodná ďalších testov. Samozrejme, lieky do seba bez potvrdenia diagnózy nepchala.

Prípad číslo tri

Pacientka C  mala niekoľkoročné problémy s tráviacim traktom. Mala divné pocity v žalúdku, veľa kyseliny, a akoby jej zvieralo hrdlo a niečo tam puchlo. Chodila sa sťažovať k lekárovi, ten ju odbil, že je zdravá, len tým, že sa na ňu pozrel od stola. Žiadne testy.  Vymenila aj ordináciu. Nepomohlo. Na piatykrát to skúsila u inej lekárky, a tá nariadila testy stolice. Konečne. Povedala si pacientka. Ukázalo sa, že má helikobaktera.  S ním sa trápila niekoľko rokov bez toho, aby jej to niekto potvrdil. Doktorka sa už konečne zapotila a predpísala antibiotiká a lieky na kyselinu v žalúdku. Po týždni sa pacientka cítila lepšie, ale stále ju tam v krku niečo škrelo. Išla naspäť k lekárke, ale tá ju odbila, že už nič okrem liekov na kyselinu nepredpíše, lebo antibiotiká nemôže tak často užívať. Mala ich týždeň. Lekárka nenariadila opakované testy a pacientka skončila na alternatíve.

Prípad číslo štyri

Pacientka D vo veku dva roky mala pravdepodobne chorobu špinavých rúk. V ústach samé pľuzgiere. Po návšteve lekára jej bolo oznámené, že jediné, čo jej môže lekár predpísať je gel na bolesť zubov. Pacientke nakoniec musela babka doniesť špeciálne vodičky zo Slovenska.

Prípad číslo päť

Pacientka E vo veku desať mesiacov mala problémy s hnačkami, ktoré trvali viac ako deväť dní. Nič nejedla posledné štyri dni. Len materské mlieko. Po návšteve lekára bola odobraná stolica a poslaná na rozbor. Keď sa rodič o dva dni neskôr prišiel opýtať na výsledky, bolo mu na recepcii povedané, že na výsledky sa čaká aj týždeň. Pacientkin rodič zahájil alternatívu a hnačka bola do dvoch dní preč.

Prípad číslo šesť

Mladý pacient F mal byť očkovaný, na otázku, či sú tie vakcíny bezpečné, zdravotník odpovedal, že samozrejme, inak by ich nepoužívali v Amerike. Ejha, to je ale dobrý a hlavne vedecký argument.

Prípad číslo sedem

Perlička tohto článku ako sa to robí v Anglicku, keď chcete vidieť aj odborníka. Pacientka G mávala časté bolesti hlavy, neskutočné migrény. Nedalo sa jej normálne fungovať. Lekára navštívila aj desaťkrát za rok. Raz jej predpísal také lieky na hlavu, potom onaké. Mohla si ich kúpiť aj bez predpisu. Dokonca jej predpísal na dlhodobé užívanie liek, ktorý sa smie brať len tri dni. Inak vzniká závislosť. Samozrejme, lieky nepomáhali, ale na odborné vyšetrenie sa nekvalifikovala. A tak musela zahrať divadlo, ako to robia mnohí. Nabehla na pohotovosť a povedala, že spadla zo schodov na hlavu a tá hlava ju bolela. Mala na to dôvod, báť sa o svoju hlavu, lebo v rodine mali človeka, ktorý na nádor na mozgu zomrel. Keďže bola dobrá herečka, lekári na pohotovosti jej vybavili CT mozgu a spravili na mieste. Nádor tam nebol a tým to haslo. Všeobecní lekári jej už nepredpísali nič iné ako lieky na tlmenie bolesti, ktoré nezaberali. Diagnóza bola poškodené nervy. Až na Slovensku ju zbúchali dokopy a pacientka si nové lieky pochvaľuje. Žiadne migrény a môže fungovať. Takéto lieky majú vraj aj tu v Anglicku, ale buď sú drahé, alebo jednoducho nemali ani páru, čo tejto pacientke bolo treba.

Prípad číslo osem

Pacientka H mala chrípkové príznaky, teda aspoň taká bola diagnóza od doktora. Horúčka, hlieny a kašeľ. Samozrejme, lekár nezabudol podotknúť, že dieťa je zdravotne spôsobilé na školu a nemusí sa doma liečiť. Názor si vytvorte bez môjho komentáru.

Tak toto je anglické zdravotníctvo v skratke. Naučilo ma lekárom nedôverovať, a ani k nim radšej nechodiť, pokiaľ naozaj nejde o život. Lebo gugl poznám aj ja, takže si diagnózu môžem vytipovať doma cez internet a ušetrím si nervy, čas a peniaze.

Ešte sa stále sťažujete na slovenských lekárov? Ja by som im aj ruky bozkávala. Niektorým...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?