Sú práva homosexuálov prehnané?

Autor: Petra Ratajová | 5.12.2014 o 13:36 | (upravené 11.6.2015 o 15:36) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  960x

V Anglicku majú homosexuálne páry rovnaké práva ako heterosexuálne. Môžu sa sobášiť, rozvádzať, dediť majetok, adoptovať si deti a dokonca aj podstúpiť umelé oplodnenie, za účelom splodenia potomka z vlastnej krvi.

Je to správne, alebo sme sa všetci zbláznili? Máme si staviť určité hranice, alebo byť úplne liberálni, však je demokracia a sloboda by mala byť prvoradá.

Dnes som čítala príbeh dvoch Američaniek, z ktorých jedna nedávno porodila dievčatko a obe ju dojčia. Rodička je hlavná dojčiaca matka, ale aj jej partnerka má spustenú laktáciu liekmi. Aby to bolo férové. Lebo dojčiť chcú obe. Nedalo mi preto tento článok o homosexuáloch nenapísať. Je to pritiahnuté za hlavu alebo normálne? Pravda je taká, že ani v heterosexuálnych vzťahoch nedojčia obaja rodičia. Zdá sa, že práva homosexuálov sú nadnesené, respektíve je tu určitá hrozba, že heterosexuáli budú z právneho hľadiska obvinení z diskriminácie, pokiaľ nebudú akceptovať práva homosexuálov a budú voči ním bojovať.

Úprimne vám poviem, že neviem, čo si väčšina Britov o tomto probléme myslí. Verejne sa o tom nehovorí, ľudia sa tu starajú sami o seba. Ale poviem vám moje skúsenosti.

Keď som pracovala v jednej národnej charitatívnej organizácii v Anglicku, stretávala som sa tam s rôznymi problémami. Detaily mnohých si už nepamätám, ale na jeden asi nikdy nezabudnem.

Jednalo sa o dve ženy, ktoré chceli spolu splodiť potomka. Samozrejme, že biologicky sa to nedá. A tak sa rozhodli pre umelé oplodnenie. Momentálna situácia je taká, že v našej oblasti v Anglicku vám preplatia tri cykli IVF, pokiaľ proces zlyhá, za ďalšie si zaplatíte z vlastného vrecka. Tieto ženy nám poslali sťažnosť, že im to NHS verejné zdravotníctvo nechce preplatiť. Že si to musia zaplatiť z vlastného vrecka, ak teda chcú pokračovať ďalej. Samozrejme, že to pacientky nahnevalo, išlo predsa o diskrimináciu. A tak sme sa na prípad pozreli bližšie. V kancelárii bolo husto, každého prípad zaujal, lebo takéto záležitosti neriešime každý deň. Nakoniec sme zistili zaujímavú vec.

Najprv si sadnite, aby ste neodpadli a nebuchli si hlavu. Tieto dámy nemali nárok na umelé oplodnenie z tohto dôvodu. Chceli proste príliš veľa, viac, ako im to zákon umožňuje. Jedna z nich chcela poskytnúť svoje vajíčko, ktoré malo byť následne oplodnené cudzou spermiou a implantované do tela tej druhej ženy, ich dôvodom bolo to, aby sa obe cítili rodičmi. Súčasné zákony umožňujú párom rovnakého pohlavia, aby mali deti umelým oplodnením. Avšak, implantovanie zárodku do tela tretej osoby nie je zahrnuté. Čiže tieto dámy nemohli ani súdiť verejné zdravotníctvo za diskrimináciu, lebo to diskriminácia podľa zákona ani nebola. Vždy mali možnosť nechať si implantovať embryo naspäť do darkyne vajíčka. To by im preplatené bolo. Vidíte, že aj tu homosexuálny pár chcel viac, ako im zákon zabezpečoval. Možno chceli priveľa. Názor vám neberiem.

Teraz vám poviem, aké zážitky mám zo štúdia rodinného práva. Nedávno som dokončila postgraduálne štúdium na britskej univerzite. Jeden z predmetov, ktorý som si zvolila bolo aj rodinne právo, ktoré zahŕňa aj práva párov rovnakého pohlavia.  Uznáte, že toto je veľmi citlivá téma. Ako už možno viete, v Anglicku máme zákony, ktoré povoľujú sobáše ( civil partnerships) párom rovnakého pohlavia a takisto tu môžete dediť majetok po manželovi alebo manželke, aj keď ste rovnakého pohlavia.

 

V podstate som človek, ktorému homosexualita nevadí, pokiaľ ma svojimi sexuálnymi praktikami nikto neobťažuje. Snažím sa tolerovať ľudí, ktorí sú iní ako ja, v podstate to nie je moja starosť, či niekto je alebo nie je homosexuál. Ale tiež mám svoje hranice tolerancie.

V tom že homosexuálne páry dedia majetok alebo sa sobášia nevidím nič strašné. Sú na svete oveľa horšie veci, proti ktorým sa treba postaviť ,ako robiť rozruch pri pozeraní sa na dvoch chlapov pred oltárom. V konečnom dôsledku, dedenie majetku by nemalo byť podmienené sexuálnou orientáciou.

Čo sa týka ostatných vecí ako napríklad adopcie detí do homosexuálnych rodín, som trošku opatrná. Nemám jasný názor, pretože to by som sa musela najprv spýtať tých detí, čo takto žijú. Tie deti vedia najlepšie, či sa majú dobre a či im takýto typ rodiny prekáža. Ani to naisto neviem a možno to neviete ani vy, či takto vychované deti skončia v homosexuálnych vzťahoch, alebo im zachutí život s opačným pohlavím. Prikláňam sa viac k názoru, že radšej by som mala klasickú rodinu, kde je mama a otec. Viac to rozoberať nejdem, lebo takéto rodiny osobne nepoznám, takže neviem, ako fungujú.

Od začiatku platnosti zákona ktorý umožňuje sobáše párom rovnakého pohlavia, sa ročne sobáši zhruba 6,000 párov. Do dnešného dňa sa v Anglicku zosobášilo zhruba 120 tisíc ľudí rovnakého pohlavia. Čo sa týka adopcií v Anglicku, okolo 200 detí ročne skončí v rodinách s dvomi otcami alebo mamami. Kladiem si otázku, koľko to bude na Slovensku, keď sa tento trend dostane aj k nám?

Je homosexualita choroba a je proti prírode? Je to podľa mňa určitá odchýlka od normy, ale nie je to proti prírode. S mojím názorom isto nesúhlasíte, ale nevadí.

Vysvetľujem si to takto. Mala som dve morčatá. Obaja boli samce. Nikdy som im homosexualitu nevysvetľovala. A predsa robili určité akty, ktoré by normálne robili so samičkou. Keďže som samičku nemala, tak robili neplechu sebe navzájom. A aj sa hrýzli, keď jeden druhému utekal, lebo nechcel.  Dokonca v prírode niektoré zvieratá naplnia svoje potreby s tým istým pohlavím, pokiaľ nemajú k dispozícii opačné.

Máme homosexuálov tolerovať alebo zavrhnúť? Mne osobne nevadia, pokiaľ príliš netlačia na pílu, ako sa hovorí. To nemám rada od nikoho. V konečnom dôsledku aj homosexuál je človek a preto by sme ich tak mali brať. Či už by mali mať rovnaké práva vo všetkom, ako máme my "hetero", to je otázne. V určitých oblastiach je to viac ako diskutabilné.  Názor si vytvorte sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?