Moslim v Anglicku

Autor: Petra Ratajová | 11.6.2015 o 7:01 | (upravené 15.11.2016 o 6:27) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1494x

V dávnej minulosti kresťanské národy bojovali proti okupácii zo strany moslimov, dnes im dávame našu Európu úplne zadarmo a bez boja.

Nedávno som sa vrátila z krajiny, ktorá bola v minulosti okupovaná Turkami aj Mongolmi, ale kresťania sa postavili voči tomuto utláčaniu a svoju zem si nedali. Keď som sa rozprávala na túto citlivú tému s mojim gruzínskym bratom, zaškerila som sa, že v západnej Európe je pomaly viac moslimov ako kresťanov. Čo sa im nepodarilo v minulosti tvrdým bojom, to sa im darí teraz formou takzvanej demokracie a zákazu diskriminácie.

Len v našom meste v Anglicku, kde bývam, máme až jedenásť mešít. Cítim sa, akoby som žila v arabských zemiach alebo v Indii, lebo tých je tu tiež dosť.Dokonca iba 51% obyvateľov mesta sa hlási ku kresťanstvu. Pravdupovediac, cítim sa tu v menšine, či už ide o pracovné príležitosti alebo napríklad u lekára. Nájsť lekára, ktorý nie je Ind alebo Moslim je hotové umenie. Častokrát mám pocit, že nám „bielym“ nechcú pomáhať tak, ako svojim vlastným. U lekára sa cítim odbitá a na pracovisku príliš bledá. Ale nie o tom som chcela.

Mám známu. Nemá rada moslimov, lebo oni vraj neznášajú nás kresťanov. Tak mi to povedala. Totiž, ona ich v škole učí a vraj sú k nej drzí ako ploštice. Bez rešpektu. Má pocit, že moslimskí študenti neznášajú ani domácich Angličanov. Neviem, čo je na tom pravdy, ale možné to je. Škola, v ktorej učí je každý druhý študent moslim, či už z Afriky alebo z Ázie. Keď som ju bola nedávno v škole navštíviť, po chodbách sa premávala samá „burka.“

Aj ja som študovala s moslimami. Mám zmiešané pocity, lebo osobne som zlé skúsenosti s nimi nemala. Čo ma avšak zaujalo, bola skúsenosť jednej z mojich moslimských spolužiačok. Tá sa sťažovala kamarátke, že jej sestre neprišiel na svadbu vlastný otec, lebo si brala bieleho moslima. A ona to nemala povolené. Biela farba je zlá. Keby bol tmavý, tak žiaden problém. Nestačilo, že sa modlil a chodil do mešity. Musel byť tmavý, čo nebol. Spolužiačkin otec bol prisťahovaný Pakistanec.

Známa, ktorú som spomínala, učí medzi iným aj náboženstvo. Doniesla mi ukázať školské zošity moslimských študentov na tému ateizmus. Teraz sa možno na mňa nahneváte, ale snažím sa písať tak, ako som to zažila. Keby som nevedela, že tieto slohy písali moslimovia, myslela by som si, že to bol výtvor našich slovenských katolíkov na hodine náboženstva. Nebolo tam nič extrémne, skôr veľký rešpekt k Bohu. Slohy sa mi páčili, pretože nevyžarovali žiadnu zlobu.

Keďže žijem v oblasti, kde je až príliš veľa moslimov, stretla som sa s nimi aj v zamestnaní. Prišla ku mne moslimská klientka, ktorej otec zomrel, ale nestihol zaplatiť účet za elektrinu. Na účet sa zabudlo a dlh sa navýšil. Podľa zákona za tento dlh bol zodpovedný zosnulý, ktorého už nemohol nikto súdiť. Ale klientka mi povedala, že jej otec sa nikdy za života nezadĺžil, lebo to bolo proti náboženstvu a že to musí zaplatiť ona, pretože nechcela, aby bolo pošpinené otcovo meno. V každom prípade to bola pre mňa zaujímavá skúsenosť, že možno tí moslimovia nie sú až takí zlí, ako sa o nich hovorí.

Známa začala rozprávať o hodine sexuálnej výchovy. Povedala mi, že mnohí mladí moslimovia v pubertálnom veku ani nevedia, čo je to prerušovaný sex. Nikdy o tom nepočuli. Slovo sex je v ich domácnostiach pred rodičmi tabu. Možno toto je jeden z dôvodov, prečo majú mnohé moslimské rodiny veľa detí oproti nám kresťanom, ateistom a iným.

Takisto mi rozpovedala príhodu, kedy vysvetľovala skupinke moslimiek, že v určitom veku žena prestane menštruovať, a potom už nemôže mať deti. Dievčatá boli prekvapené, pretože si mysleli, že riziko otehotnenia ich bude sprevádzať celý život. Dokonca sa aj potešili, že nebudú musieť rodiť celý život.

Moderné britské moslimky sú už iné ako ich matky. Sú sebavedomé, ambiciózne a chlapa si otočia okolo prsta, aby robil tak, ako oni chcú. Čím bohatší, tým lepší. Šoférujú drahé autá, chodia na drahé dovolenky. Je to podľa mňa veľká zmena oproti tomu, čo mali a majú povolené v niektorých moslimských krajinách. Nečudujem sa, že sa im v Európe páči. Zákony máme nastavené tak, aby sa im tu darilo. Ale dokedy? Možno keď budú vo veľkej väčšine, tak si presadia svoje zákony a budeme mať veľké starosti. Viete si predstaviť situáciu, keby celý európsky parlament a prakticky celé vedenie Európskej Únie pozostávalo zo samých moslimov? Teraz vidíme, že mnohé zákony sa menia v prospech tých, ktorí tam práve sedia a rozhodujú o nás bez nás.

Poznám situácie, keď si moslimskí muži myslia, že sú viac ako zákon. Vraždia svoje priateľky, keď sa im niečo znepáči. Jedna z mojich slovenských kamarátok mi prezradila, ako jej poľskú kamarátku zabil Pakistanec, pretože sa s ním chcela rozísť.  Vraj na to nemala právo. A už sme tam, o čom som písala pred chvíľou. Pri zákonoch.

Pravdepodobne sa nájdu viacerí, ktorí takto rozmýšľajú, pretože podobnú skúsenosť mal môj známy Austrálčan v Sydney. Jeho moslimský kolega mu prezradil, že keby ho žena podviedla, zabil by ju, lebo on môže všetko. Samozrejme, keby to bolo opačne, nič by sa nestalo.

Doplnenie textu

Nie je moslim, ako moslim. Moje skúsenosti sú také, že veľmi záleží, ako bol človek vychovaný. Podľa mnohých moslimov žijúcich v Británii, sme my nemoslimovia skazení. Nosíme krátke oblečenie, náš život je len sex, alkohol a jedenie bravčového. V niečom majú pravdu. 

Moja nedávna skúsenosť s kolegyňou, ktorá je moslimka Indka, ma prevedčila, že pravda je niekde úplne inde. Médiá nás masírujú tak, aby sme spievali tak, ako oni chcú a šírili zbytočnú nenávisť. S kolegyňou sme sa rozprávali o islame, ako ho pozná ona. Aj moslimovia sa radi zabávajú a sú rodinne založení, teda určite tí, čo žijú okolo nás. Radi hodujú a stretávajú sa s rodinami. Kolegyňa mi povedala, že napríklad počas menštruácie alebo tehotenstva, žena nemusí držať pôst počas Ramadánu. 

Takisto mi povedala, že ona na pláž nepôjde, lebo by sa bála, obliecť si dlhé burkini plavky. Tiež mi prezradila,že moslimovia majú povinnosť prispievať na charitatívnu činnosť. A neprispievajú len na moslimské charity, ale aj na nemoslimské. Napríklad v Coventry je veľa nezamestnaných hladných krkov, tak tu fungujú centrá nazvané 'food banks', ked moslimovia prispievajú jedlom, aby nachovali hladných Angličanov. Hlavne, že práve tí sa radi odreagúvajú na sociálnych sietiach, kde nadávajú na moslimov. Táto moja kamarátka mi dala iný pohľad na vec.

V mojej práci som sa stretávala s moslimami, ktorí boli mojimi klientami. Viaceré (ženy) mi povedali, že sa v našej kancelárii citia ako doma, inými slovami príjemne. Dokonca moderné ženy nechodia iba v čiernych odevoch, ale v rôznofarebných.

S kolegyňou sme rozoberali aj odevy. Ona síce hidžáb ani burku nenosila, ale nerozumela, prečo my nemoslimovia máme s tým problém, keď aj naše rehoľné sestry a mníšky nosia podobné zahalené odevy. Mala pravdu. Nemali by sme súdiť ženu na základe toho, ako je oblečená. 

Poslednú príhodu ktorú spomeniem, som zažila, keď som bola nedávno na pohovore do zamestnania. Pozvaných bolo štyridsať kandidátov, z toho veľká časť boli práve mladé Anglickom vychované moslimské ženy. Jedna z úloh, ktoré sme mali, boli prezentácie na rôzne témy podľa výberu z nemenovaných novín. V mojej skupine boli štyri moslimky. Keď otvorili ústa, a začali rozprávať o svojich témach, nevychádzala som z úžasu. Jedna si vybrala tému o ženskej obriezke, druhá o feminizme a ženách „hore bez“ a tie ďalšie si už ani nepamätám, ale bolo to niečo podobné. V každom prípade ma to zaskočilo, že tak nadšene rozprávali o témach, ktoré sú v ich náboženstve tabu.

V každom prípade problém s Islamom, ktorý denne zažíva moja známa je aj ten, že oni neakceptujú žiadne iné náboženstvo. Nemyslite si, že keď sme tolerantní my voči ich presvedčeniu, tak budú aj oni k nášmu. Dokonca, keď dotyčná učila na náboženstve teóriu Darwina, poprípade ateizmus, tak ju moslimskí študenti vypískali. A nielen ju, ale aj ostatných učiteľov.

Myslím, že škatuľkovať každého moslima ako zlého človeka je nesprávne. Na druhej strane by sme mali urobiť všetko preto, aby sme sa ako nemoslimovia nestali menšinou v Európe, pretože odtiaľ cesta späť už nevedie. Treba mať ale na pamäti, že spoločenská evolúcia sa deje aj v moslimských rodinách, čo si myslím, že je pre ľudstvo dobré. Bohužiaľ, stále sa nájdu takí, ktorí chcú šíriť nenávisť, či už sa to týka moslimov voči nemoslimom, alebo opačne. Niekedy si myslím, že človek sa nie je schopný zbaviť tohto zlozvyku. Čas ukáže...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

DOMOV

Kritikov SNS pribúda, o Dankových rozhodnutiach sa nediskutuje

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.


Už ste čítali?