Autizmus

Autor: Petra Ratajová | 23.6.2015 o 16:53 | (upravené 6.11.2016 o 10:00) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1090x

Tentokrát sa budem venovať téme, ktorá mi vŕta v hlave už niekoľko rokov. Začalo ma to nahlodávať, už keď som sa stretla s autistickými deťmi v Austrálii, keďže som ich tam trénovala tenis.

V Sydney som trénovala mnohými autistov ako aj deti s poruchou pozornosti. Hútalo mi v hlave, že ako je to možné, keď dvaja zdraví rodičia majú autistické dieťa. Jasné, aj ja som čítala všeličo ohľadom možných príčin autizmu, či to boli odborné články a štúdie, alebo bežné názory a skúsenosti samotných rodičov.

Je zaujímavé, že v krajinách kde su najagresívnejšie očkovacie kalendáre ako napríklad vo Veľkej Británii, Austrálii a USA je autistov a detí s poruchou autistického spektra asi najviac. Žeby náhoda? Túto úvahu nechám na vás čitateľov.

Podľa štatistík a oficiálnych štúdií, ktoré si môžete vyhľadať cez prehliadače, je každé sté až šesťdesiate štvrté dieťa do veku päť, respektíve desať rokov autistom. Áno, počula som tú otrepanú pesničku, že za všetko môže genetika, poprípade lepšia diagnostika. Samozrejme, že aj toto je možné, ale nemôže to byť iba také jednoduché, ako chcú autority, aby sme si mysleli.

V Británii žijem už veľa rokov a nezdá sa mi, že by som stretávala toľko autistov medzi staršou generáciou? Ozaj si mám myslieť, že každý stý dôchodca je vlastne autistický? Neverím, ani keby ste ma odstrelili.

Som si istá, že čo sa s ďalšími generáciami deje, je dôsledkom chemickej zmesy, ktorú dostávame od kolísky až po hrob. Či je to strava, ošetrované ovocie a zelenina, hliník a iné chemikálie, ktoré sme si pustili do našich domovov.

Prečo ja nemám autistické deti a moja kamarátka áno? Čo urobili rodičia autistických detí inak ako ja? Bola v tom genetika, náhoda alebo rozdielne množstvo chemikálii, s ktorými som sa v živote popasovala ja a tí druhí? Žijem zdravšie, a preto moje deti autizmus nemajú? Alebo preto, že sú menej očkované, ako nám odporúča britský očkovací kalendár? Ozaj neviem.

Dosť často sa dostávam do konfliktu kvôli autizmu a mojim názorom naň. Je to pravda, že na Slovensku a v Čechách je tých autistických detí menej, a nie je to také okaté ako tu. Preto to naše autority a bežní ľudia nepovažujú za hrozbu. Ale hrozba tu je, a veľká. Musíme začať konať namiesto hádania sa, pretože raz bude autizmus neúnosnou situáciou.

Podľa nemenovaného britského zdroja iba 15% dospelých autistov pracuje. Teraz ma Británia, USA a iné krajiny veľmi veľa autistov do desať rokov. A stále to rastie, poprípade stagnuje na tých istých číslach. To sa naozaj nemáme čoho obávať?

Z týchto detí raz vyrastú pravdepodobne nesamostatní dospelí, o ktorých sa bude niekto musieť starať. Ak to bude rodič, tak štát prišiel hneď o dvoch daňových poplatníkov. Čo sa aspoň mzdy týka. Ak sa bude starať o autistov štát, niekto to bude musieť zaplatiť. Keď bude jedna tretina obyvateľstva  autistická, kto to bude platiť? (myslené obrazne) Kde pôjde krajina po ekonomickej stránke?

Nehovoriac o tom, že predsa všetci potrebujeme jeden druhého. Kto nás bude operovať? Autista? Dokáže to? Myslím, že obávať sa budúcnosti je na mieste. Lebo hoci v našich krajinách to nie je zatiaľ až také kritické ako v Británii. Autizmus bude veľkým globálnym problémom. Možno tak o pätnásť až tridsať rokov sa moje slová naplnia.

Necháme sa prekvapiť, lebo sa zdá, že nikomu sa riešenie hľadať nechce. Namiesto toho, aby sme znižovali negatívne environmentálne vplyvy na náš organizmus, robíme presne naopak. Čím ďalej, tým do našich tiel dostávame viac chémie a začína to od najmenších, či sa to týka jedla, kozmetiky a prakticky všetkého okolo nás. Všetko sa zdá byť v poriadku, pretože dôkazy nie sú.

Bohužiaľ, životné skúsenosti ma naučili, že človek nič neberie vážne, kým nie je neskoro. Priority sú úplne niekde inde, ako majú byť. Darmo budeme budovať silnú ekonomiku, keď sa navzájom otrávime, a potom nebude mať kto tú ekonomiku ďalej tlačiť napred.

Okrem tej ekonomickej, tu ide hlavne o etickú rovinu z pohľadu bežného smrteľníka. V tomto prípade sa zdá, že peniaze sú na prvom mieste. Možno máte na vec iný názor, ale ja si myslím, že zarábať milióny na niečom, čo ľuďom dlhodobo škodí, je viac než neetické. Zdá sa, že toto neprekáža ani svetovým „lídrom“, keďže bežne nájdem v jedle, vitamínoch pre deti a mnohých iných produktoch škodlivé chemikálie, ktoré sú kontroverzné aj vo vedeckých kruhoch.

Vo Veľkej Británii striktne odmietajú tvrdenia, že autizmus je spôsobený očkovaním. V dôsledku tohto presvedčenia, tu majú deti každý rok viac a viac očkovaní. Minulý rok pridali očkovanie proti chrípke a rotavíruse, tento rok proti meningitídam B pre najmenšie deti a meningitíde W pre dospievajúcich . Od septembra budú dvojmesačné deti očkované štyrmi vakcínami v jeden deň, pokiaľ sa rodič neohradí. Doteraz to boli maximálne tri. Uznávam, že dokázať prepojenie je momentálne nemožné, ale myslím si svoje. Verím jednej veci, že ľudia sa už začínajú zobúdzať a len čas ukáže, ako to naozaj s tým autizmom je. Len sa obávam, že keď k tomu konečne dôjde, bude už neskoro. Týmto výrokom to myslím všeobecne, a jedná sa o všetky chemikálie a ťažké kovy, s ktorými sa denne pasujeme, ani o tom nevieme.

Máte doma autistu alebo ASD? Aký je váš názor na túto problematiku?

Zdroje na požiadanie od čitateľa:
http://www.autismresearchcentre.com/all_projects
http://www.autism.org.uk/about-autism/research.aspx
http://www.autism.org.uk/about-autism/myths-facts-and-statistics/statistics-how-many-people-have-autism-spectrum-disorders.aspx
http://www.autismsupportnetwork.com/news/uk-autism-study-finds-prevalence-one-64
http://www.nhs.uk/Livewell/Autism/Pages/Autismoverview.aspx
http://www.nice.org.uk/guidance/CG128

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

DOMOV

Kritikov SNS pribúda, o Dankových rozhodnutiach sa nediskutuje

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.


Už ste čítali?