Chudoba a ťažké depresie trápia aj Veľkú Britániu

Autor: Petra Ratajová | 21.12.2015 o 11:00 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1297x

Človek by sa nazdal, že taká bohatá krajina ako Británia nebude mať problémy s chudobou ako Slovensko, ale opak je pravdou. Ba čo viac, je to tu oveľa horšie, ako by ste si možno mysleli.

Na Slovensku tie rozdiely medzi bohatšími a chudobnejšími nie sú až také okaté a zdá sa mi, že aj rodinná a spoločenská súdržnosť je u nás lepšia. Sme zvyknutí rodinným príslušníkom pomáhať a dokonca im aj poskytnúť strechu nad hlavou. Na druhej strane v Británii ľudia dosť závisia od toho, čo im poskytne štát. Akoby očakávali od štátu väčšiu pomoc ako od vlastnej rodiny. Je bežné, že sa mladí dospelí osamostatnia skôr ako na Slovensku, hoci aj za rizika, že skončia žiť v chudobe.

Momentálne pracujem pre jednu organizáciu, ktorá pomáha ľuďom v rôznych sociálno-právnych problémoch. Neverili by ste, koľkí Briti ale aj prisťahovalci k nám prídu, čo nemajú peniaze ani na jedlo a mnohí si v zime ani poriadne nezakúria, lebo ani na to nie sú peniaze. V našej organizácii rozdávame aj kupóny na jedlo zdarma a túto službu využíva ročne v Británii zhruba jeden milión ľudí.

Chodia k nám bezdomovci ale aj bežní ľudia, ktorí sú buď na podpore, alebo majú malý zárobok. Nie je zriedkavosťou obslúžiť kupónom slobodných rodičov s deťmi. Podľa nemenovanej charity žije v Británii viac ako dva milióny detí v chudobe a viac ako polovica si nemôže dovoliť zaplatiť obedy v škole, a tak deti ostávajú hladné.

Častokrát sa zhovárame s kolegami o tomto probléme a o tom, ako zlyhala celá spoločnosť. Ľudia sa starajú sami o seba a na druhých im nezáleží. Kolegovia sú Angličania, takže verím, že vedia, o čom hovoria.

V tejto krajine vidím obrovský rozdiel medzi finančne dobre situovanými rodinami a tými chudobnými.  No a môžem potvrdiť, že tých chudobných rodín je viac než dosť. Našťastie mnohé poberajú rôzne štátne príspevky na bývanie a deti, aby vôbec prežili. Bez príspevkov by Británia bola extrémne chudobná krajina pre mnohých občanov a rozdiely medzi bohatými a chudobnými by boli ešte oveľa zreteľnejšie.

Napríklad v našom meste je veľa bezdomovcov, ktorí spia pod mostom, alebo v uličkách vedľa obchodov. Je to hrozný pohľad, niektorí sú dokonca drogovo závislí, iní zase zarábajú formou prostitúcie. Policajti majú stále veľa práce a sem-tam niekto iného aj zavraždí.

Minule som sa pristavila pri jednej mladej asi tak dvadsaťročnej Angličanke, ktorá žobrala peniaze. Nevyzerala ako typická bezdomovkyňa, a tak som sa jej spýtala, že ako je to možné, že nemá kde bývať. Nuž, rodina ju vyhodila z domu a nemá kam ísť. Rodina, kamaráti, všetko je to na nič. Nájdu sa aj dobrí ľudia, ktorí takýmto nešťastným dušiam podarujú teplé oblečenie alebo aj jedlo. Je to pekný čin, ale problémy celej spoločnosti to nevyrieši.

Možno je to pre vás novinka, ale v Británii je obrovské množstvo ľudí s mentálnymi poruchami a ťažkými depresiami. Chodí k nám veľa klientov, ktorí užívajú antidepresíva a majú veľké problémy s psychikou. Nedokážu normálne fungovať, čiže väčšina z nich je permanentne práce neschopná.

Na niektorých to hneď poznať, keďže po nás kričia a majú netradičnú predstavivosť. U iných je to skrytý problém, ktorý sa ukáže počas pohovoru. Častokrát mám pocit, že aj ja sa radím do tejto skupiny, našťastie som ešte schopná pracovať, lebo mi to robí radosť, keď môžem pomôcť a zlepšiť ľuďom životné utrápy.

Odhaduje sa, že každý štvrtý obyvateľ Británie mal počas života samovražedné sklony. Čím ďalej, tým viac mladých ľudí trpí vážnymi depresiami a rozmýšľa ako život ukončiť. Aj takí k nám chodia a snažíme sa im pomôcť, po väčšine tým, že im pomôžeme požiadať o špecifické štátne dávky, poprípade vyriešime problémy s úžerníkmi. Tých je v Británii viac než dosť a niektorí doslova ošklbú človeka aj o to posledné, čo má.

Niekedy si myslím, že život v Británii nie je o nič lepší ako v iných krajinách. Povedala by som, že bez rodiny a zázemia to tu nakoniec môže byť ešte horšie ako na Slovensku. Jedinou výhodou v minulosti boli štedré sociálne dávky, kvôli ktorým sa dalo vyžiť na dobrej úrovni. Bohužiaľ pre mnohých našich klientov sa dávky pomaly ale isto znižujú a mnohí ich už stratili celkom. Možno si poviete, že tak je to správne, ale väčšina týchto duší nie je schopná sa o seba postarať, čo končí buď zvýšenou kriminalitou alebo samovraždami. Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští a to isté platí aj pre život v krajine vyspelej západnej Európy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?