Povinná školská dochádzka vo Veľkej Británii

Autor: Petra Ratajová | 26.2.2016 o 5:41 | (upravené 4.9.2017 o 20:33) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  12571x

Veľká Británia a hlavne Anglicko sa mi vždy zdalo postavené na hlavu a doteraz mnohé veci nedokážem akceptovať. Moja staršia dcéra nastúpila v septembri do školy, tak som sa rozhodla napísať niečo o našich školských trampotách.

 

Vo Veľkej Británii sa začína so školou už vo veku štyri roky. Áno, áno, máte pravdu, že podľa zákona je povinná školská dochádzka od veku päť rokov, ale prax hovorí niečo iné. Všetko vám podrobne vysvetlím.

Ako som už spomínala vyššie moja staršia dcéra začala v nultom ročníku pod názvom „Reception“ ako štyri a pol ročná v septembri. Zo zákona je povinná školská dochádzka od veku päť rokov, avšak prakticky všetky deti začínajú školu v septembri, takže niektorým to vydá na menej ako päť rokov. Dokonca, syn mojej kamarátky, ktorý sa narodil v auguste začne školu ako štvorročný!

Definitívne to nie je pre tie deti dobre z psychologického hľadiska. Moja dcéra začína školu pred deviatou ráno a končí až dvadsať minút po pätnástej hodine. Potom ma musí ešte počkať v družine.

Myslíte si, že sa deti v nultom ročníku iba hrajú? Vôbec nie, dcéra vie písať a čítať už všetky písmenká v anglickej abecede a doma číta knihy. Nemá ešte ani päť rokov.

Nedávno som mala rodičovské združenie, kde mi pani učiteľka udelila aj pochvalu aj pokarhanie. Berte to tak, s dcérou sa rozprávame doma iba slovensky, jazyk ovláda na svoj vek tak, ako má. Dokonca sme nemali problém ani s tvrdým R.

Moja dcéra bola od narodenia talentovaná na jazyky a už ako dvojročná tvorila trojslovné vety po slovensky s veľmi čistou výslovnosťou.

Na rodičovskom ju pani učiteľka pochválila, že je to jej „superstar“, čo sa týka „spelovania“ slov verbálne. Vraj je jedna z prvých, čo vie, ako sa ktoré slovíčko speluje. Kým si ostatní rozbaľujú perá, ona to už má hotové.

Avšak snaží sa len, keď je pod dohľadom učiteľky. Akonáhle majú pracovať samostatne, tak nepracuje. Napríklad má v zošite obrázok, ktorý ma nakresliť a potom aj napísať slovom. Moja dcéra si píše a kreslí, čo sa jej páči.

Ešte raz opakujem. Má štyri roky. No a pretože nerobí tak, ako sa patrí na štvorročné dieťa v anglickej škole, tak je potrestaná tým, že namiesto prestávky ma povinné doučovanie s ďalšími deťmi, ktoré neprospievajú podľa britských tabuliek.

Pani učiteľka mi hovorí, že ona vie, že moja dcéra dané zručnosti má a že doučovanie by nepotrebovala, ale bohužiaľ keďže sa chce zabávať a nerobí v zošite tak, ako sa sluší podľa tabuliek, tak musí povinne sedieť cez prestávky na doučovaní.

Myslíte, že mi dieťa chodí do školy rado? Nie. Každý deň sa pýta, že prečo musí ísť do školy. Po škole sa nevie zmestiť do kože, zúri, plače, nepočúva a papuľuje. Hodinu jej doma trvá, ukľudniť sa. Hovoríme o štvorročnom dieťati, ktoré má kvôli škole psychické problémy.

Keby som mohla, tak ju radšej doučujem doma. Aspoň v tomto skorom veku. V Británii je mnoho rodičov, čo sa na školu vykašľali a učia doma deti podľa vlastných predstáv. Ani sa im nečudujem.

Podľa mnohých odborníkov sa majú deti v tomto veku hrať a spoznávať svet okolo seba nenásilnou formou. Škola tieto kritéria nespĺňa. Na škatuľkovanie a tabuľkovanie som doslova alergická, ale nezmením to bez toho, aby som zmenila krajinu.

Teraz vám prezradím niečo na trošku inú nôtu. Mnohé britské deti sú obézne a žijú nezdravo. Preto mnohé školy zaviedli podmienky, z ktorých mi už narástli fúzy a ježia sa mi vlasy.

Dcéra nesmie doniesť do školy žiaden sladký džús. Zvykla piť stopercentné výťažky z ovocia, kde nebol pridávaný žiaden rafinovaný cukor, iba ten prírodný z ovocia, no napriek tomu to ma zakázané. Dôvodom je cukor. Môže piť iba vodu. Nesmie si nosiť ani vlastné ovocie, všetko je despoticky kontrolované. Na obed im však varia pizzu, pitta chlieb a iné nezdravé jedlá ako vyprážané mäso, ktoré sú samozrejme považované za zdravé. Domov nosí gumené cukríky, keď ma niekto narodeniny, ktoré samozrejme vyhadzujem a ona sa hnevá. Nevidím v tom logiku, tak ovocný nápoj je zlý ale gumkáče sú v poriadku.

Odkedy chodí do školy, býva stále chorá. Nečudujem sa. Má nedostatok vitamínov a minerálov z dôvodu prísnej kontroly školou a výber jedla na škole, čo moje dieťa smie a čo nesmie jesť. Nehovoriac o tom, že na desiatu ma povolené iba vodu a ovocie, ktoré jej dáva škola. Nemusím vám hovoriť, že je samá kosť a koža. Minule som jej dala bylinkový čaj na priedušky, samozrejme, že jej to nedovolili vypiť. Však sú zdravá škola.

Školská dochádzka je tiež problém. Deti chodia do školy aj choré, pretože inak hrozí nahlásenie sociálke, ktorá si dá rodičov do parády. Takže darmo, že mala dcéra horúčky, do školy išla a podarovala „bacile” druhým, tak isto ako boli darované jej. Doplním, že mám na mysli časté vymeškávanie kvôli chorobe. Keď to nie je často, tak to až taký problém nemusí byť. Ale aby ste si nemysleli, že dieťa môže bez problémov vymeškať veľa hodín, tak ako za mojich školských časov na Slovensku.

Ešte si stále myslíte, že britské školstvo je na špici? Že všetci tí, čo sa v lietadle na ceste na Slovensko tvária, že ako im je v Anglicku dobre a aké je „super cool“, že ich päťročné dieťa vie krásne písať a čítať?

Všetko je to iba pretvárka, ľudia sa niekedy aj seba samých snažia oklamať, že je to všetko v poriadku.  Predsa západný svet sa nemôže mýliť. Opak je pravdou, ale nenájdete veľa ľudí, čo vám to dokážu povedať do očí.

Na záver jednoznačne nesúhlasím, aby bolo dieťa vo veku štyroch rokov nútené učiť sa šesť a pol hodiny denne v škole a bez poriadnej výživy. Aj keď sa v mnohých krajinách akou je Austrália, Kanada, Nemecko ale aj Slovensko začína s formálnou výukou neskôr, po desiatich rokoch v Británii viem, že nič nezmením a tak mi neostáva nič iné, len sa prispôsobiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?