reklama

Rozdelenie majetku a starostlivosť o deti po rozchode v Anglicku

V Anglicku je vysoká rozvodovosť. Nemálo rodín žije bude v neúplnej rodine, alebo častejšou variantou je, že deti vychováva nevlastný rodič na striedačku s biologickým rodičom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nebudem moralizovať, čo je dobré, a čo správne. Vysvetlím v skratke proces. Mnohí Slováci netušia, že môžu mať nárok na viac alebo menej, ako si myslia.

Pri rozvode prejdete niekoľkými fázami. Pred prvou rozvodovou fázou musí navrhovateľ prejsť cez povinnú „mediation“, kde dostane certifikát, ktorý ho oprávňuje na začatie rozvodového konania.

Prvá fáza je vyplnenie žiadosti, kde súd oboznámite so situáciou a uvediete dôvody, prečo sa manželstvo nedá zachrániť. Platí sa 550 libier, process nie je zložitý. Ak zle vyplníte žiadosť, tak môže byť zamietnutá. V niektorých prípadoch môže byť poplatok odpustený, záleží od príjmu navrhovateľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ vaša druhá polovička nenamieta a spolupracuje, tak sa dostanete celkom rýchlo do druhej fázy, kde žiadate o takzvaný decree nisi formou formuláru, ktorý sa znovu pošle na súd.

Decree nisi ale nie je konečný rozvod, je to len akési povolenie od súdu, že spĺňate podmienky na to, aby vás mohli rozviesť. Najskôr vás môžu rozviesť až šesť týždňov plus jeden deň odo dňa, kedy vám odobrili decree nisi. Počas decree nisi ste ešte manželia, takže keby jeden z vás zomrel, druhý by mal nárok na dedičstvo podľa platných zákonov. Konečná fáza sa volá decree absolute, a ak ste držiteľom tohto dokumentu, tak ste oficiálne rozvedený (á).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšinou sa to medzi decree nisi a decree absolute skomplikuje. Dôvod je nasledovný. Väčšina ľudí už má záväzky. Financie aj deti sa riešia po väčšine medzi týmito dvomi fázami. Pokiaľ sa manželia nevedia dohodnúť, proces sa vlečie a stojí niekoľko tisíc libier. Nie je nezvyčajné, že každý z nich skončí s dlhom voči právnikovi vyše dvadsaťtisíc až tridsaťtisíc libier, respektíve toľko ho stojí právna pomoc.

Deti

Pokiaľ sa rodičia nevedia dohodnúť, s kým bude dieťa bývať, a ako často bude mať kontakt s druhým rodičom, tak ktorýkoľvek z nich môže požiadať súd na formulári „child arrangements order” o kontakt so svojím dieťaťom, poprípade obmedziť kontakt s rodičom, ktorý sa napríklad o dieťa starať nechce, alebo sú tam iné problémy. Je to separátny proces a treba požiadať osobitne. Podanie žiadosti stojí 215 libier, ale tiež môže byť poplatok odpustený, pokiaľ máte nízky príjem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boj o deti je niekedy neúprosný. Častokrát sa rodičia nevedia dohodnúť. Je to riskantné, pretože súdy môžu nariadiť striedavú starostlivosť. Všetko záleží na okolnostiach každého jedného prípadu.

Rozhodnutia súdov bývajú rôzne, dosť záleží na odporúčaní od špeciálnych sociálnych pracovníčok nazývaných CAFCASS. Tie skúmajú pomery v rodine z hľadiska, čo by bolo pre deti najlepšie riešenie. Na základe odporúčania od CAFCASS súd rozhodne, ako budú pokračovať rodičia v starostlivosti o svoje deti. Častokrát je akceptovaný model, kde otec má deti každý druhý víkend a každú stredu v týždni.

 Jedná sa hlavne o menšie deti. Tie staršie sa už môžu slobodnejšie rozhodnúť, s kým chcú žiť, či vôbec chcú mať vzťah s tým druhým rodičom. Staršie deti dokonca môžu súd požiadať, aby ich nenútil do styku s rodičom, pokiaľ si to dieťa neželá. Podotýkam, že rozvodové konanie spadá pod súkromné právo a nie verejné. Deti sa rodičom neodoberajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Financie

Tento spor sa takisto rieši separátne. Žiadosť pod názvom „financial remedy order“ vás bude stáť 255 libier. Vyriešiť financie môže trvať aj rok, v niektorých prípadoch aj dlhšie.

Už rozumiem, keď mi dávno známy povedal, že anglické súdy otcov ošklbú o všetko. Nie je to celkom tak, ale môže to tak vyzerať. Tu neplatí, že čo jeden nadobudol pred manželstvom, to ostane jemu alebo jej.

Všetko závisí od dĺžky manželstva. Manželstvá nad určitý počet rokov sú brané ako dlhšie manželstvá. Súd zohľadňuje aj život partnerov „na divoko“ pred vstúpením do manželstva. Ráta sa to ako súčasť manželstva. Ak manželia žili spolu povedzme päť rokov pred svadbou a ďalších päť ako manželia, podľa anglického súdu boli v manželstve desať rokov. Súd takéto manželstvo berie ako dlhé manželstvo.

Súd sa v tom prípade pozerá na všetky majetky nadobudnuté pred a počas manželstva, vrátane súkromných dôchodkových fondov, zárobkového potenciálu každého z manželov, možnosti dostania vyššej hypotéky od banky po rozvode na základe zárobku a možnosti poskytnutia vyššieho depozitu atď...

Pri dlhších manželstvách súd začína rozdelením všetkého majetku na polovicu. (Pri krátkych je situácia taká, že každý si zoberie to, čo do manželstva vložil.)

Avšak, kto má v starostlivosti deti, ten zvyčajne dostane viac. Na ilustráciu použijem príklad manželky, ktorá robí na polovičný úväzok, a stará sa o domácnosť a deti. Manžel robí na plný úväzok, a nosí domov slušný obnos peňazí. Takisto si šetrí v súkromnej penzii, kde má našporenú veľkú sumu peňazí. Manželka má malý alebo žiadny penzijný fond, pretože málo zarába. V tomto prípade sa súd prikloní na stranu manželky a jej manžel sa musí podeliť aj o svoju penziu. Výsledok môže byť taký, že ona dostane 60% majetku a on 40% a to na základe jeho/jej zárobkovej kapacity, veku atď...

Môže to byť samozrejme aj iné rozdelenie. Ak je manželka tou bohatšou v rodine, tak zase manžel môže dostať viac. Je to komplikovaná téma, takže nebudem zachádzať do úplných detailov.

Sú aj také prípady, kedy sa manželia vedia dohodnúť, ako si rozdelia majetok, a ako sa budú starať o deti. V tom prípade to má súd aj právnik jednoduché. Častejšia varianta je, že sa nevedia dohodnúť.

Financovanie

Tieto spory sa dajú financovať rôzne, sú na to špeciálne úvery, ktoré ľudia využívajú. Samozrejme len tí, ktorí majú dostatočné majetky. Po predaji sa všetko vyplatí právnikovi. Ostatní si musia požičať od rodiny, alebo platiť na kredit, poprípade majú našetrené. Niektoré poplatky sa musia hradiť vopred a špeciálny úver to nepokryje.

Ak ste si mysleli, že svadba je drahá záležitosť, tak vás sklamem, lebo rozvod zvykne byť ešte drahšia.

Keď sa už konečne manželia vysporiadajú za pomoci súdu, tak navrhovateľ požiada o decree absolute. Do týždňa sú manželia rozvedení. Pri tých zložitejších prípadoch celý proces trvá aj dva roky.

Petra Ratajová

Petra Ratajová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V Anglicku som vyštudovala právo (LLB Hons) v roku 2007. Postgraduál (LPC) som dokončila v roku 2014 so špecializáciou na všetky druhy práva. Som kvalifikovaný Solicitor (právnik). Zoznam autorových rubrík:  Petrina poradnaCestovanie po sveteUniverzitne vzdelanie v AnglicAko ma privitala AmerikaAnglicko v. SlovenskoZazitky z AnglickaZdravie a choroby

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu