reklama

Ochrana detí v Anglicku – prípad slovenských občanov

Prípad sa týkal štyroch detí. Obaja rodičia boli slovenského pôvodu. Do Anglicka prišli v roku 2013 a ani jeden z nich nehovoril anglicky. Obom diagnostikovali hraničnú poruchu osobnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otec mal navyše dlhodobý problém s alkoholom a bol obvinený z domáceho násilia voči matke detí.

Rodičia sa rozišli po tom, ako otca obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej. Sociálni pracovníci dostali podnet na prešetrenie rodiny, aby sa ubezpečili, že deti sú u matky v bezpečí a je o ne postarané.

Matka s deťmi bola umiestnená rezidenčnom centre, kde ju pozorovali, ako sa o svoje deti stará. Hodnotenie sociálnej služby bolo pozitívne.

Nevedela anglicky a preto sa nedokázala zamestnať, ani si vybaviť dávky od štátu, aby aspoň takto zabezpečila rodine pravidelný príjem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát mal legislatívnu povinnosť zabezpečiť rodine ubytovanie, pretože sa jednalo o maloleté deti. Miestna samospráva preto rodine prenajala byt pod svojim menom, čo v praxi znamenalo, že za všetky náklady za bývanie bol zodpovedný štát.

Problémy v rodine boli už na Slovensku

Vzťahy rodičov boli komplikované už predtým ako prišli do Anglicka. Sociálka si od slovenských úradov zistila, že matka bola v domovskej krajine obeťou domáceho násilia. Otec mal dlhodobý problém s nadmernou konzumáciou alkoholu a za násilie bol aj stíhaný. Matka sa s ním prvýkrát rozišla už na Slovensku . Deti boli súdom zverené jej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdá sa, že napriek predošlým problémom sa rodičia rozhodli pre spoločný život v Anglicku. Bohužiaľ alkoholizmus a domáce násilie boli na dennom poriadku aj po prichode do zahraničia.

Sociálna služba a súd

Sociálka požiadala súd o pridelenie rodičovských práv miestnej samospráve. Súd jej vyhovel, čo v praxi znamenalo, že štát mohol rozhodovať o osude detí bez súhlasu rodičov. Toto rozhodnutie neznamenalo, že sociálka automaticky deti odobrala. So súdnym rozhodnutím v ruke mala na výber, či tak spraví, alebo deti zostanú s matkou pod dozorom štátu. 

Zostanú deti s matkou, alebo pojdú do pestúnskej rodiny? Peniaze sú peniaze...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sudca povedal, „ požiadal som miestny orgán o vysvetlenie, koľko financií by bolo treba na to, aby boli tieto deti umiestnené do pestúnskej starostlivosti. Bolo mi povedané, že náklady by boli v rozmedzí medzi 200 až 300 libier týždenne na jedno dieťa v prípade, ak by boli deti umiestnené v pestúnskych rodinách zabezpečených miestnym orgánom. To je niekde medzi 800 až 1,300 libier za mesiac na jedno dieťa. Ak by boli umiestnené do pestúnskych rodín, ktoré poskytla súkromná agentúra, náklady by boli výrazne vyššie. Bolo mi povedané, že náklady v tomto prípade by sa potom pohybovali medzi 600 a 800 libier týždenne za každé dieťa. To je medzi 2 400 a 3 500 libier plus mínus mesačne na jedno dieťa.”

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sudca takisto poznamenal, že platenie nájmu za matku a deti vyjde štát menej, ako umiestnenie detí do náhradnej starostlivosti. Matka mala nárok na rôzne štátne dávky a preto sudca nariadil sociálke, aby jej pomohla s vybavením financií.

Deti nakoniec ostali s matkou v prenajatom byte. Sociálny pracovník súdnym príkazom rodinu monitoroval ešte ďalší rok. Nakoniec boli rodičovské práva v prospech štátu zrušené na podnet sociálnej služby a matka si konečne vydýchla.

Nie každý príbeh skončí ako tento. Nabudúce sa pozrieme na to, za akých okolností boli deti rodičom odobraté. Budem sa venovať aj zákonom a procesom, ktoré zastrešujú ochranu detí v Anglicku.

Petra Ratajová

Petra Ratajová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V Anglicku som vyštudovala právo (LLB Hons) v roku 2007. Postgraduál (LPC) som dokončila v roku 2014 so špecializáciou na všetky druhy práva. Som kvalifikovaný Solicitor (právnik). Zoznam autorových rubrík:  Petrina poradnaCestovanie po sveteUniverzitne vzdelanie v AnglicAko ma privitala AmerikaAnglicko v. SlovenskoZazitky z AnglickaZdravie a choroby

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu