reklama

Ochrana detí v Anglicku a dobrovoľná dohoda o umiestnení detí mimo domova

V tomto článku sa budeme zaoberať problematikou, ktorá sa týka poskytovania ubytovania v Anglicku. Miestny úrad má zákonnú povinnosť poskytnúť ubytovanie deťom do 18 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V praxi to znamená, že žiadne dieťa v Anglicku nesmie žiť ako bezdomovec.

Za akých okolností môže dieťa potrebovať pomoc s ubytovaním?

Život prináša rôzne situácie, ktoré dieťa častokrát nedokáže ovplyvniť ani zmeniť. Napríklad, určite poznáte situácie, keď sa mladý človek poháda so svojimi rodičmi a už nechce žiť v tom istom dome. Takisto sa stáva, že rodičia dieťa vymknú, alebo ho požiadajú, aby odišlo.

V niektorých prípadoch deti nemôžu žiť pod jednou strechou s rodičmi, pretože rodič im nedokáže zabezpečiť životný štandard, ktorý si zaslúžia. Bohužiaľ sú aj také situácie, kde sa rodič správa nevhodne voči druhému rodičovi za prítomnosti detí, poprípade sa nevhodne správa voči deťom samotným.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy má sociálna služba povinnosť ubytovať dieťa na základe dohody podľa zákona „s.20 Children Act 1989?“

  • nikto nemá rodičovské práva za mladú osobu alebo dieťa (napríklad rodičia sú nezvestní alebo mŕtvi)

  • dieťa je stratené alebo opustené a nikto sa k nemu nehlási

  • osoba, ktorá sa starala o dieťa nie je schopná naďalej poskytovať primeranú starostlivosť a ubytovanie

Section 20: Je potrebný súhlas od rodičov?

Odvolací súd v prípade London Borough of Hackney v Williams z roku 2017 rozhodol, že miestny orgán nepotrebuje súhlas od rodiča predtým, ako uplatní „section 20“, pretože takáto požiadavka nemá podporu v zákone. V praxi to znamená, že ak sa sociálna služba rozhodne umiestniť dieťa napríklad v cudzej rodine bez výhradného povolenia rodiča, nemusí to hneď znamenať, že porušila zákon.

Avšak treba podotknúť, že právomoci sociálnej služby poskytovať starostlivosť je obmedzená. V praxi to znamená, že bez súdneho príkazu, ktorý by nariadoval dieťaťu zostať bývať mimo domova, rodič môže dieťa z takejto starostlivosti zobrať bez súhlasu sociálnej služby alebo súdu. Takisto môže dieťa navštevovať ako uzná za vhodné, podľa dohody s tými, ktorí sa momentálne o dieťa starajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa v takýchto prípadoch môže stať je, že akonáhle chce rodič dieťa vybrať a premiestniť, sociálna služba môže požiadať súd o urgentné pojednávanie, kde sa môže pokúsiť súd presvedčiť, že dieťa musí ostať žiť mimo rodiny, kým sa prešetria obvinenia voči rodičom. Ak dá súd sociálnej službe za pravdu, dieťa už nebude ubytované mimo domova dobrovoľne, ale súdnym príkazom, takzvaná „care order.“ V tomto prípade bude miestny orgán zdielať rodičovské práva na dieťa spolu s rodičmi a môže o deťoch rozhodovať spolu s rodičmi alebo namiesto rodičov.

Čo je potrebné na to, aby sociálna služba navrhla rodičom ubytovať dieťa na základe „section 20“ ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • dôvod, prečo by dieťa malo byť ubytované a kto to navrhuje (stáva sa, že aj samotní rodičia navrhnú sociálnej službe, že deti nezvládajú a chcú, aby sa o ne staral niekto iný)

  • dieťa musí byť v núdzi

  • dieťa musí bývať v danom okrese

  • dieťa potrebuje ubytovanie vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti

  • želania a pocity dieťaťa (napríklad či dieťa chce bývať s rodičmi, toto platí hlavne pre staršie deti)

  • poprípade rodič nesúhlasí s umiestnením dieťaťa mimo domova

Problémy s týmto spôsobom umiestnenia

O zneužívaní sekcie 20 ste už možno počuli. V posledných rokoch sa vyskytlo množstvo prípadov, v ktorých boli miestne orgány kritizované za zneužívanie tohto paragrafu.

Najväčšiu kritiku si sociálna služba vyslúžila za nasledovné úkony:

  • s.20 má slúžiť ako krátkodobé opatrenie, pokiaľ je nutné dieťa držať mimo domova, sociálna služba musí bezodkladne podať žiadosť na súd a požiadať o rodičovské práva (s.31)

  • vyžiadanie súhlasu od rodičov, ktorí nemajú duševnú spôsobilosť na podpísanie tak závažného dokumentu

  • vyvíjanie neprimeraného tlaku na rodičov, aby súhlasili s umiestnením

  • nedostatočné vysvetlenie práv, ktoré rodičia majú, (miestny úrad touto cestou nezíska rodičovské práva, takže rodič môže dieťa z takejto starostlivosti odstrániť kedykoľvek bez nutnosti požiadať o súhlas súd alebo sociálku)

  • prekročenie právomoci, ktoré sociálna služba na základe tohto paragrafu má, napríklad zakážu rodičom vidieť deti, poprípade im umožnia kontakt len v určité hodiny/dni

Aké typy ubytovania môže miestny úrad poskytnúť?

  • rodina alebo priatelia

  • pestúnska starostlivosť

  • detský domov

     

Finančná podpora na dieťa

V prípade ak sa rodinný príslušník stane oficiálnym pestúnom, môže dostávať od štátu podporu na dieťa ako hociktorý iný pestún, ktorý by sa o dané dieťa staral. Háčik je ale v tom, že musí prejsť posudkom sociálnej služby a to sa nie každému podarí.

Ak ste zvedaví, koľko by ste dostali ako štátny pestún, pozrite si tabuľky na stránke https://www.gov.uk/foster-carers/help-with-the-cost-of-fostering. Súkromní pestúni dostávajú samozrejme viac, plus máte daňové zľavy až niekoľko tisíc libier ročne.

Petra Ratajová

Petra Ratajová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V Anglicku som vyštudovala právo (LLB Hons) v roku 2007. Postgraduál (LPC) som dokončila v roku 2014 so špecializáciou na všetky druhy práva. Som kvalifikovaný Solicitor (právnik). Zoznam autorových rubrík:  Petrina poradnaCestovanie po sveteUniverzitne vzdelanie v AnglicAko ma privitala AmerikaAnglicko v. SlovenskoZazitky z AnglickaZdravie a choroby

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu