reklama

Ochrana detí v Anglicku – Adopcie

Cieľom tohto článku je umožniť čitateľom porovnať proces adopcií v Británii a na Slovensku alebo v Českej republike. Proces adopcií v Británii je iný ako u nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Niektorí z vás si iste budú myslieť, že adopcie v Británii sú kruté, zatiaľ čo iní si môžu myslieť, že sú spravodlivé a oprávnené. Rozhodnutie nechám na vás.

Hovorí sa, že Spojené kráľovstvo je jedinou krajinou v Európe, a jednou z mála krajín vo svete, ktorá sa podieľa na takzvanej „nútenej adopcii.“

V praxi to znamená, cudzia osoba si môže dieťa adoptovať bez súhlasu rodiny na zakláde súdneho rozhodnutia. Adopcia je vo väčšine prípadov nezvratná a biologickí rodičia strácajú všetky rodičovské práva voči svojmu dieťaťu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákon hovorí o tom, že adopcia dieťaťa musí byť až poslednou možnosťou. V praxi to však pre rodiča nemusí tak vyzerať.

Sudca častokrát starých rodičov alebo iných rodinných príslušníkov ako náhradných opatrovateľov pre deti zamietne a to na základe rôznych dôkazov. Súd napríklad zaujíma aj zdravotný stav budúcich opatrovateľov.

Taká cukrovka alebo obezita vás môže zo zoznamu vylúčiť. Takisto sa prihliada aj na psychický stav opatrovateľa. Ak ste brali antidepresíva, môžete mať smolu.

Je toho veľa, na základe čoho môžete byť zo zoznamu vylúčení, takže to stopnem tu.

Negatívne hodnotenie a správy od sociálneho pracovníka a kolíznej opatrovateľky častokrát rozhodnú o osude rodiny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za akých okolností môže byť dieťa adoptované?

· rodičov nie je možné nájsť

· rodičia nie sú schopní dať súhlas, napríklad z dôvodu mentálneho postihnutia

· dieťa by bolo ohrozené, ak by nebolo adoptované

Kto si môže adoptovať dieťa?

Dieťa si môžete adoptovať, ak máte nad 20 rokov (neexistuje horný vekový limit) a buď ste:

• slobodný/á

• ženatý/vydatá

• v občianskom partnerstve (toto na Slovensku neexistuje, ale je to podobné ako manželstvo)

• nezosobášený pár rovnakého alebo aj opačného pohlavia

• partner/ka rodiča dieťaťa

Je možné adopciu právne napadnúť?

Hoci je dieťa "umiestnené" na adopčný register, rodič má stále môžnosť vzniesť námietky proti adopcii, ale o povolenie je nutné požiadať súd. V praxi to znamená, že súd rozhodne, či by povolenie malo byť udelené alebo nie. Udelenie povolenia ešte neznamená, že dieťa nakoniec adoptované nebude. Rodič dostáva druhú šancu o dieťa zabojovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znie to dobre, ale je tu háčik...

Dvojstupňový test, ktorý len málokto prekoná!

1. Je potrebné určiť, či došlo k významnej zmene okolností.

2. Ak došlo k významnej zmene okolností, súd napriek tomu nemusí uplatniť svoju diskrečnú právomoc udeliť rodičovi povolenie, pokiaľ to podľa sudcu nie je v najlepšom záujme dieťaťa. Dlhé odlúčenie od biologickej rodiny je garancia toho, že sa dieťa späť nevráti. Hlavne ak sa jedná o deti mladšie ako 4 roky je pravdepodobnosť malá.

Príklad na ilustráciu

Pani X bola študentka, keď sa spoznala s pánom Y. Neskôr sa ukázalo, že pán Y je agresívny a žiarlivý. Pravidelne pil, fajčil trávu a pani X mlátil. Medzitým sa im narodilo dieťa. Pani X ho napriek domácemu násiliu nechcela opustiť. Sociálka jej dieťa na základe nahlásenia odobrala. Dieťa bolo umiestnené v náhradnej starostlivosti. Pestúni sa neskôr rozhodli,že si dieťa adoptujú. Medzitým pani X násilného partnera opustila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O dva roky neskôr sa jej narodilo ďalšie dieťa, ale teraz už s iným partnerom pánom Z. Kúpili si dom a pani X začala pracovať ako právnička.

Keďže došlo k významnej zmene, požiadala súd o zrušenie takzvanej „placement order“, ktorá umožňovala adoptovanie jej dieťaťa, akonáhle by sa našli vhodní adoptívni rodičia. Keďže v tom čase už bolo dieťa pripravené na adopciu, bolo jasné, že matka to na súde nebude mať ľahké.

Súd jej nakoniec nevyhovel a adopciu odobril. Hoci matka prešla prvým testom, zlyhala na tom druhom.

Prečo? Dieťaťu sa v druhej rodine darilo a bolo na ňu už zvyknuté. S druhou rodinou prežilo dva roky života a s matkou iba mesiac. Dieťa nenadobudlo s matkou dostatočné väzby a tak súd rozhodol, že navrátenie dieťaťa matke by nebolo v najlepšom záujme dieťaťa. Čo to v praxi znamená je, že pani X môže mať ďalších 10 detí s pánom Z, ale to prvé dieťa sa k nej už nikdy nevráti. Teda aspoň dovtedy nie, pokiaľ nevyrastie. 

Záver

V niektorých prípadoch adopcie zlyhajú, pretože samotní adopční rodičia deti týrajú, alebo sú tie deti tak nezvládnuteľné, že ich adoptívni rodičia vrátia do systému. V týchto prípadoch sa stáva, že sa deti postupne vracajú späť do svojich biologických rodín, ale nie je to pravidlo. Väčšina končí v pestúnskej starostlivosti. 

Niektorým biologickým rodičom a príbuzným je umožnený poštový kontakt s adoptovanými deťmi raz ročne, ale nie je to pravidlo. Všetko záleží od skutočností, ktoré sú špecifické pre každý prípad.

Anglické zákony ohľadom ochrany detí a adopcií sú nastavené tvrdo. ( Môj osobný pohľad)

Dokonca aj sudcovia a ich asistenti niekedy plačú, keď ich zákon nepustí a musia odobriť adopciu. Ale v konečnom dôsledku také sú v Anglicku zákony a kým sa nezmenia, bude to s adopciami naďalej tak, ako ste si v článku prečítali.

Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa dá presunúť proces do domovskej krajiny ešte skôr, ako dôjde k najhoršiemu...

Petra Ratajová

Petra Ratajová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V Anglicku som vyštudovala právo (LLB Hons) v roku 2007. Postgraduál (LPC) som dokončila v roku 2014 so špecializáciou na všetky druhy práva. Som kvalifikovaný Solicitor (právnik). Zoznam autorových rubrík:  Petrina poradnaCestovanie po sveteUniverzitne vzdelanie v AnglicAko ma privitala AmerikaAnglicko v. SlovenskoZazitky z AnglickaZdravie a choroby

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu