reklama

Ochrana detí v Anglicku - skutok sa ešte nestal

V predošlom článku som písala, že anglická sociálka nepotrebuje fyzické dôkazy na to, aby mohla dieťa odobrať. Niekedy stačí podozrenie. Zákon umožňuje odobratie na základe rizika, že sa niečo môže stať v budúcnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tento koncept je pre našincov nepochopiteľný, ale častokrát aj nepochopený. 

Predstavte si situáciu, keď rodičia berú drogy. Žena ostane tehotná. Dieťa jej po narodení odoberú z dôvodu rizika emocionálnej ujmy na zdraví v budúcnosti.

Dieťa by trpelo pri pohľade na zdrogovaných rodičov, ktorí by mu nedokázali zabezpečiť adekvátny život, čiže by bolo emocionálne zneužívané.

Domáce násilie

Predstavte si častejšiu situáciu, kde žena žije vo vzťahu s mužom, ktorý ju bije, alebo psychicky týra. Majú deti, ktoré to všetko vidia. Pritom je ešte aj tehotná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Muž síce deti nikdy nezbil, ale keďže je tam riziko ujmy na zdraví v budúcnosti, deti môžu byť odobrané skôr, ako k tomu dôjde.

Nehovoriac o tom, že sociálka má v tomto prípade dosť dôkazov o súčasnej emocionálnej ujme, keďže deti zažívajú každodenný stres kvôli otcovi. Samozrejme, môže to fungovať aj obrátene, kde žena týra muža, ale takýchto prípadov je málo. 

Čo sa týka nenarodeného dieťaťa, ktoré zažíva stres iba nepriamo, sociálka poukáže na riziko emocionálneho a fyzického zneužívania v budúcnosti a to na odobratie stačí.

Jediná záchrana pred odobraním je to, že sa rodič druhého rodiča zbaví a s deťmi bude žiť osamote. Pokiaľ sa k násilníkovi rodič vráti, sociálka môže odobrať deti aj dodatočne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rôzne kultúry, rôzne výchovné metódy

Anglicko je krajinou mnohých kultúr. Bežného Slováka by ani nenapadlo, s akými prípadmi sa anglická sociálka musí zaoberať kvôli tomu, že v krajine žije veľa migrantov, ktorí majú svoje tradície. 

Napríklad sa stáva, že rodič zoberie dcéry naspäť do Afriky alebo Ázie, aby podstúpili ženskú obriezku, ktorá je v Británii zakázaná.

V tomto prípade môže sociálka požiadať súd o vydanie zákazu vycestovať do danej krajiny, poprípade vycestovanie povolí, ale rodič sa zaručí, že to neurobí. Po návrate do krajiny sa deti budú musieť podrobiť gynekologickej prehliadke.

Anglická sociálka bojuje aj s prípadmi takzvanej "forced marriage", kde ženíchovi dopredu vyberú manželku, ktorá je častokrát maloletá. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladé dievča je donútené odísť do zahraničia ( Pakistan, India atď), aby ju zosobášili s cudzím a častokrát oveľa starším mužom, ktorý potom takto získa víza do Británie. Nehovoriac o tom, že ženích má nárok na takúto mladú osobu aj po fyzickej stránke. 

Neprimerané fyzické tresty

Niektoré kultúry stále uznávajú tvrdé fyzické tresty, ako je bitie remeňom, alebo vynútenie si poslušnosti vyhladovaním. Samozrejme, takéto tresty sú v Anglicku už dávno zakázané, ale to neznamená, že sa to nedeje.

Sexuálne činy

Pre našinca je to možno novinka, ale mnohé oblasti v Británii pozostávajú z ľudí, ktorí sú geneticky jeden s druhým prepojení. Týmto problémom trpeli už predošlé generácie, kde sa ľudia rozmnožovali s príslušníkmi tej istej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verili by ste, že aj dnes je to tak? Áno, je to tak. Napríklad, predstavte si situáciu, kde otec zneužíva vlastnú maloletú dcéru, ktorá otehotnie.

Hoci dieťa po narodení nie je nijak týrané, zákony sociálke umožňujú bábätko odobrať na základe budúceho rizika, že ak by dieťa vyrastalo v takejto zvrátenej rodine, mohlo by byť neskôr zneužívané, poprípade skončí ako predátor. 

Odobraním sa takémuto scenáru môže predísť. Väčšina takýchto detí je adoptovaná ďaleko od svojej biologickej rodiny.

Adopční rodičia prejdú najprv kontrolami, než im štát deti dá, ale boli aj také prípady, kde samotní adopční rodičia deti sexuálne zneužívali. 

Našťastie, takýto scenár nie je častý, ale stane sa...

Petra Ratajová

Petra Ratajová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V Anglicku som vyštudovala právo (LLB Hons) v roku 2007. Postgraduál (LPC) som dokončila v roku 2014 so špecializáciou na všetky druhy práva. Som kvalifikovaný Solicitor (právnik). Zoznam autorových rubrík:  Petrina poradnaCestovanie po sveteUniverzitne vzdelanie v AnglicAko ma privitala AmerikaAnglicko v. SlovenskoZazitky z AnglickaZdravie a choroby

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu