Ochrana detí v Anglicku – Útek z krajiny (podľa skutočnej udalosti)

Autor: Petra Ratajová | 19.3.2019 o 12:05 | (upravené 17.4.2019 o 15:53) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  4463x

Zaujíma sa o vás sociálka? V tomto článku sa dozviete, kedy je najlepšie z krajiny odísť ešte predtým, ako prídete o to najcennejšie - vaše deti.  

Príbeh, ktorý vám teraz opíšem, sa naozaj odohral, a nie je ojedinelý. Takýmto spôsobom prichádzajú v Anglicku o deti mnohé rodiny.

Príbeh zo strednej Európy

Trojčlenná rodina si žila šťastne v malebnom mestečku na juhovýchode Anglicka. Netušili, že o niekoľko mesiacov ich čaká možno najväčšia skúška života.

Narodilo sa im bábätko. Muž pracoval na plný úväzok, ona sa doma starala o dieťa. Jedného dňa muž zavolal pre matku dieťaťa, jeho partnerku, sanitku, pretože sa necítila dobre. Po príchode doktorov im tvrdila, že spadla zo schodov a udrela si hlavu a chrbticu.

Lekári jej neverili a preto zavolali sociálku, ktorá rodinu o niekoľko dní neskôr navštívila a prípad prešetrila. Keďže matka tvrdila, že to na oslave prehnala s alkoholom, a to bol dôvod, prečo spadla, sociálka nemala dôkazy, že mohlo dôjsť k domácemu násiliu a preto prípad uzavrela.

O niekoľko mesiacov neskôr muž opäť zavolal sanitku, pretože sa jeho partnerka znovu necítila dobre. Keď ju viezli v sanitke do nemocnice, doktor si všimol, že má na rukách modriny v tvare ľudských prstov. Spýtal sa jej, ako k nim prišla. Priznala sa, že jej to spôsobil otec dieťaťa. Doktor musel postupovať podľa zákona a prípad nahlásiť ako domáce násilie.

Sociálka sa znovu začala zaujímať o túto rodinu. Matka podala na otca trestné oznámenie, ktoré neskôr stiahla. Otec mal zákaz od polície (bail conditions) priblížiť sa k nej a jej domu po dobu dvoch týždňov.

Matka takisto musela podpísať so sociálkou zmluvu, kde sa zaviazala, že mu nepovolí vstup do domu, kým sa prípad nevyšetrí. Ak by sa o niečo pokúšal, ihneď musí kontaktovať sociálku a políciu. Zaviazala sa, že tak bude postupovať, kým neuplynie doba zákazu. Sociálku presviedčala, že jej partner je dobrý človek, a že plánujú svadbu.

Sociálka počas tohto obdobia zbierala dôkazy a radila sa s právnikmi, aby im mohla dieťa odobrať, ak by to bolo nutné.

Matka aj otec boli pozvaní na stretnutie so sociálkou. Bolo im vysvetlené, čo sa od nich očakáva. O tri týždne neskôr sociálka, spolu s health visitor, navštívila rodinu bez ohlásenia, čo je štandardný postup.

Bol tam aj on. Sociálka predtým matku varovala, že ak otcovi povolí návrat do domácnosti, budú to považovať za nesplnenie dohody. V očiach sociálky matka nechráni dieťa a preto dieťa môže byť odobraté.

Okrem otca dieťaťa tam bol aj matkin otec. Sociálka videla, ako sa balia. Povedali, že sa vracajú späť do rodnej krajiny. Dvojmetrový, stokilový otec sa veľmi nahneval a začal pracovníkom zo sociálky nadávať a vyhrážať sa. Pracovníci sociálky utekali preč a zavolali políciu, ktorá dieťa po fyzickom boji s otcom odobrala.

Právnici sociálky okamžite požiadali súd o Emergency Protection Order, na základe ktorej bolo dieťa zverené sociálke po dobu 7 dní. 

Vystresované, jednoročné dieťa ihneď putovalo do pestúnskej rodiny, kde dva dni nejedlo a nepilo.

Sociálka sa zľakla, pretože takéto malé deti môžu veľmi rýchlo zomrieť na dehydratáciu, a tak dieťa umiestnili k matkinej sestre. Matka mala povolenie vidieť dieťa trikrát týždenne.

Začal sa krutý súdny process, ktorý neželám ani najväčšiemu nepriateľovi. Matka mala právneho zástupcu už počas počiatočného stretnutia so sociálkou, otec si našiel právnika po začatí súdneho konania. 

Sociálka si na prvom pojednávaní požiadala o rodičovské práva (Interim Care Order), ktoré jej súd odsúhlasil.  S takým splnomocnením si sociálka môže robiť s vaším dieťaťom, čo chce.

Zhrnutie

Čakala rodina príliš dlho?

Sociálka sa o rodinu zaujímala už pol roka predtým, než dieťa odobrali. Keby odišli domov vtedy, sociálka by nemala na nich dosah, pretože ešte nemala súdne rozhodnutie. V tomto prípade by sa nejednalo o únos.

( Vysvetľujem rozdiely medzi únosom a legálnym odchodom z krajiny. Nemoralizujem, čo matka mala urobiť, alebo neurobiť.)

Rodina mala druhú šancu aj vtedy, keď sociálka ešte len skúmala pomery v rodine, potom, čo bol otec dieťaťa zadržaný. Keby matka odišla do rodnej krajiny vtedy, sociálka by nemohla urobiť nič a prípad by nakoniec uzavrela. V najlepšom prípade by kontaktovala domovskú sociálku, ktorá by rodinné pomery skontrolovala a prípad uzavrela. Ale matka nevyužila ani druhú šancu! Mala možnosť slobodne odísť. Sociálke trvalo vyše dvoch mesiacov od jej druhej šance. Mala dosť času sa rozhýbať. Lenže ľudia neveria, aký tvrdý systém v Británii funguje, a tak ich to všetkých nepríjemne prekvapilo.

Keď už sociálka má v rukách súdne rozhodnutie a rodičovské práva na dieťa, rodič nesmie len tak dieťa zobrať a utiecť do zahraničia. V tom prípade je to považované za únos a tresty môžu byť veľmi kruté.

Čo sa stalo v tomto prípade?

Otec dieťaťa sa zbalil o odišiel naspäť do rodnej krajiny. Matka zatiaľ ostala v Anglicku, pretože tu bolo jej dieťa, ktoré bolo pod kontrolou súdu a sociálky. Našťastie pre matku, dieťa bolo ubytované u jej sestry. Matka mohla neskôr vídať dieťa každý deň. Medzitým rodičia požiadali súd o presun prípadu do rodnej krajiny a umiestnenie dieťaťa u rodinného príslušníka v domovskej krajine.

Sociálka na odporučenie právnikov súhlasila s takouto možnosťou, ale matka o tom ešte netušila. Matka spanikárila a dieťa nakoniec uniesla ešte pred súdnym pojednávaním, na ktorom by sa rozhodovalo o presune prípadu do rodnej krajiny. Sociálke, na základe súdneho rozhodnutia, odovzdala len britský pas a zahraničný si nechala. A na tom dieťa cestovalo.

 Ako som už vysvetlila predtým, v tomto prípade sa jedná o únos, keďže sociálka má rodičovské práva na dieťa. Matka uniesla sociálke vlastné dieťa. Nuž, aj také sú medzinárodné zákony. Ironické, však?

Čo teraz hrozí matke?

Matka sa dopustila trestného činu únosu, preto môže byť zatknutá a vypočúvaná. Po dieťa si teoreticky môže prísť sociálka a vrátiť ho späť do jurisdikcie Anglicka, kde sudca môže rozhodnúť, aby dieťa bolo adoptované cudzími ľuďmi v Anglicku.

V praxi to však bude vyzerať trochu inak. Proces sa s najväčšou pravdepodobnosťou presunie do domovskej krajiny, ktorá rozhodne o osude tohto dieťaťa. Keďže rodičia, aj starí rodičia, bývajú v danej krajine, je málo pravdepodobné, že by sudca považoval za najlepšie riešenie vrátiť dieťa naspäť do Anglicka.

Keďže sa na únose nepriamo podieľala matkina sestra a jej muž, boli v Anglicku zatknutí a vypočúvaní. Tiež majú malé dieťa, ktoré po zatknutí rodičov nemalo s kým ostať a tak sa kolobeh opakuje… Kto bude únoscom tentokrát?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?